Největší firemní datové centrum v Česku otevřela Škoda Auto

Více než na dvojnásobek plochy – ze 700 na 1700 m2 rozšířila své datové centrum firma Škoda Auto. Nově koncipované DC Tier 4, které je umístěné v areálu hlavního závodu v Mladé Boleslavi, se tak podle firmy stává největším korporátním centrem svého druhu v České republice. A Škoda Auto pro něj hledá nové zaměstnance.

Největší firemní datové centrum v Česku otevřela Škoda Auto


Rozšířené datové centrum slouží jako výpočetní centrum i datové úložiště. Největšími jeho uživateli jsou oblast Technického vývoje a oblast Výroby a logistiky, jeho kapacita ale bude sloužit i v rámci řešení skupiny Volkswagen.

Po dobudování dosáhne datové centrum výpočetní kapacity 15 petaFlops a umožní nové pokročilé simulace, modelování, virtuální realitu či vizualizace.

Pro některé z těchto technologií si společnost firma sama vyvinula odpovídající software. Kromě toho se tu budou v budoucnu ukládat i data vozů Škoda, připojených přes internet (vytvořených zákazníky v tzv. konfigurátorovi vozů), jimž pak datové centrum poskytne výpočetní výkon potřebný pro simulaci podoby jejich vysněného vozu (přenášet se tedy bude jenom výsledný obraz).

V současnosti lze modelovat až 4K obraz, ten je ale prozatím dostupný jen pro smluvní prodejce vozů, v budoucnu by možnost takto podrobné simulace měli dostat i běžní zákazníci (samozřejmě v závislosti na kvalitě jejich internetové přípojky.

DC bude v budoucnu obsahovat až 6500 serverů v 500 rozvaděčích propojených 210 km elektrických kabelů, plánovaný příkon dosahuje hodnoty 10 MW.  

DC má dva nezávislé energetické přívody, z nichž jeden vlastní sama automobilka. Odpadní teplo, vzniklé při vodním chlazení, se využije k vytápění kanceláří. Každou hodinu chladicím okruhem přitom proteče více než 4 200 kubických metrů směsi vody s glykolem.

Výpočetní výkon datového centra v Mladé Boleslavi se bude ve srovnání s dosavadním stavem postupně navyšovat -- v případě HPC (High Performance Computing) bude v budoucnu výkon až desetkrát vyšší.

Zajímavé je i to, že celé centrum je koncipované jako vnitřně bezobslužné, tedy uvnitř centra by neměli pracovat žádní lidé -- vše se bude spravovat na dálku ze vzdáleného dohledového centra. Důležitosti centra pak odpovídá i nadstandardní stupeň fyzického zabezpečení.

V souvislosti s tím Škoda Auto hledá do IT oddělení IT nové zaměstnance, kteří budou spolupracovat na vývoji informačních a výpočetních systémů. Aktuálně firma nabízí 44 volných míst do IT, do konce roku má být obsazeno 80 míst.

Úvodní foto: Škoda Auto


Komentáře