Nejvíce táhnou IT bezpečnost a zpracování firemních dat

V polovině května se uskutečnila v Praze největší IT konference v České republice – TechEd-DevCon 2019. Jak se její sedmnáctý ročník vydařil? Co současné IT odborníky nejvíce zajímá? Zeptali jsme se Jana Dvořáka, výkonného ředitele Počítačové školy Gopas, která konferenci pořádá.

Nejvíce táhnou IT bezpečnost a zpracování firemních dat


Co konference letos nabídla?

Jako každoročně to bylo široké spektrum témat – od představení žhavých novinek z dílny Microsoftu přes specificky zaměřené přednášky určené pro programátory, datové odborníky nebo správce aplikací a systémů až po exkurz do hackingu a IT bezpečnosti nebo prezentace zaměřené na projektový management, vedení lidí a komunikaci. Novinkou letošního ročníku byl právě větší akcent na IT bezpečnost, na kterou se dosud zaměřovala především naše podzimní konference HackerFest, a také zařazení témat pro IT manažery.

 

Proč se od čistě odborných IT témat posunujete k „měkčím“ dovednostem?

To se nedá říct, že bychom se od odborných IT témat někam posunovali. Jenom reagujeme na změny, které tato oblast prodělává. Dobrou IT infrastrukturu potřebují téměř všechny firmy bez ohledu na to, v jaké oblasti podnikají, a tak se rozšiřuje i okruh témat, které se přímo či nepřímo ajťáků dotýkají. Roste potřeba účelně komunikovat, a to nejen s vedením firmy, ale i s ostatními odděleními. Navíc v globalizované ekonomice je čas klíčovou veličinou. Roste proto význam projektového managementu a metodik projektového řízení, které byly vytvořeny proto, aby se zabránilo časovým ztrátám a věci se hnuly kupředu. Díky efektivní komunikaci, jasnému rozdělení povinností a efektivní spolupráci se daří rychle dosáhnout kýžených výsledků – ale to neplatí jen v IT prostředí.

 

Jaká témata letos nejvíce zaujala?

I když tato konference není primárně určená pro ty, kteří se starají o IT bezpečnost, skvělou odezvu měla přednáška zaměřená na základy hackingu; druhým z top témat byly největší problémy internetu věcí, takže opět bezpečnost. Již tradičně především programátory a administrátory zaujalo shrnutí a zhodnocení těch nejčerstvějších novinek platformy Microsoft. TechEd-DevCon totiž následoval hned po celosvětově největší události MS světa – konferenci Build. Zde byly kromě jiného představeny novinky, které vývojářům umožní vyvíjet inteligentní aplikace na platformě Microsoft 365, nová řada Azure AI technologií, jejichž cílem je pomoct vývojářům a datovým vědcům využít umělou inteligenci, novinky SQL Serveru a řada dalších technologií a nástrojů. V neposlední řadě upoutaly pozornost přednášky zaměřené na sociomapování nebo na to, jak docílit lepšího dorozumění mezi technicky uvažujícími IT profesionály a „zbytkem světa“.

 

 

Úvodní foto: Gopas


Komentáře