Nizozemci hrozí Googlu pokutou ve výši 15 milionů euro

Regulátoři v Nizozemí včera oznámili, že Googlu hrozí pokuta ve výši patnáct milionů euro za porušování tamních zákonů na ochranu soukromí.

Nizozemci hrozí Googlu pokutou ve výši 15 milionů euro


Nizozemský Úřad pro ochranu osobních dat v oficiálním prohlášení uvedl, že revize podmínek užívání služeb Googlu z roku 2012, jež umožňovala americkému gigantu shromažďovat uživatelská data napříč různými službami (Gmail, YouTube a další) je proti tamnímu právu.

O tom, že Google porušil nizozemské právo, Úřad rozhodl již minulý rok, avšak až ammmerické korporaci vyčíslil možnou sankci.

„Google nás chytá v neviditelné síti našich osobních dat, aniž by nám to říkal nebo nás žádal o na náš souhlas,“ uvedl šéf nizozemského Úřadu pro ochranu osobních dat Jacob Kohnstamm v anglicky psaném prohlášení. „To se děje již od roku 2012 a my doufáme, že Google již nadále nebude zkoušet naši trpělivost.“ Google neodpověděl na dodatečné otázky novinářů a vydal pouze následující oficiální prohlášení.

„Jsme zklamáni z příkazu nizozemského Úřadu pro ochranu osobních údajů, a to zvlášť proto, že jsme v odpovědi na již dříve vyjádřené obavy změnili svou politiku ochrany osobních údajů,“ řekl mluvčí Googlu Aaron Stein. „Nedávno jsme s organizací, jejímiž členy jsou všichni evropští regulátoři, sdíleli některé návrhy týkající se tohoto tématu a těšíme se na jejich odezvu.“

Nizozemský Úřad Googlu přikazuje, aby vyžadoval výslovný souhlas svých uživatelů s kombinováním jejich osobních dat napříč svými službami. Tento souhlas nelze opatřit pouhým odkazem na obecné podmínky ochrany soukromí tak, jak to Google dělal doposud.

Americký gigant musí navíc uživatele informovat o tom, že pod něj spadá YouTube. Google má čas do 28. února příštího roku, aby své služby uvedl do souladu s těmito požadavky, jinak bude muset zaplatit již zmíněnou pokutu ve výši 15 milionů euro.

Úvodní foto: Google


Komentáře