Nvidia se stala členem organizace Linux Foundation

Vstup Nvidie do neziskové organizace podporující šíření svobodného softwaru je důkazem rostoucí popularity open source.

Nvidia se stala členem organizace Linux Foundation


The Linux Foundation„Nvidia je jedním z nejvlivnějších technologických lídrů, který však ještě nedávno linuxovou komunitu docela zanedbával,“ říká analytik Jay Lyman z 451 Research. Dokonce podle něj přispěla k potížím, které měl Linux při vstupu na desktopový trh. Časy se nicméně mění a s nimi i politika společnosti. Vždyť Nvidia má nyní viceprezidenta pro linuxovou platformu, což je jasným důkazem toho, jak moc se změnilo vnímání Linuxu a open source obecně v očích velkých korporací.

Vstup Nvidie do Linux Foundation je tak jen dalším potvrzením nastalého trendu. Lyman však upozorňuje, že ze strany Nvidie rozhodně nejde o nějakou dobročinnost. Od spojení s neziskovou organizací podle něj společnost očekává hlavně získání konkurenční výhody. Zejména v oblasti hardwaru totiž hraje Linux Foundation významnou roli, takže Nvidia by byla sama proti sobě, kdyby této šance nevyužila.

Konkurenční důvodu vidí za vstupem Nvidie i Carl Claunch z Gartneru, který však kromě toho upozorňuje také na rostoucí vliv Nvidie v oblasti vysoce výkonných výpočetních systémům – superpočítačů, který zvýšil zájem společnosti o principy open source. V tomto prostředí se podle něj Nvidia bez Linuxu neobejde.

Oteplení vztahů mezi Nvidií a Linux Foundation by také mohlo urychlit přechod na nové a odlišené serverové modely v podnicích. Především pak těch s vysoce úspornými procesory, které by umožnily běh většího počtu serverů v rámci daného prostoru.

Oba analytici se shodují, že na průměrnou firmu bude mít vstup Nvidie do Linux Foundation jen malý okamžitý dopad. Více z něj budou těžit hlavně specializované výpočetní společnosti.

Úvodní foto: © Nvidia


Komentáře