Nvidia zaútočila na mobilní procesory Intel

Šéf společnosti Nvidia Jen Hsun Huang prohlásil, že kombinace procesoru Intel Atom a grafickým čipem Ion je výkonnější a levnější než systém postavený na mobilním procesoru Intel pro ultratenké notebooky. Může za to Tegra?


Jen Hsun Huang to dokládá  následujícími čísly: zatímco kombinace z Intel Atom procesoru a grafického čipu Ion přijde na 75 amerických dolarů, nCore 2 Solo SU3500 s čipsetem s integrovanou grafikou přijde na více jak sto dolarů.

Oba procesory mají pouze jedno jádro, avšak to, které bije v útrobách Core 2 Solo SU3500 procesoru je rozhodně výkonnější, než to, kterým disponuje úsporný Intel Atom.

Huang ale tvrdí, že jím navržená kombinace nejenže stojí méně, ale je také výkonnější ve vykreslování trojrozměrné grafiky a zpracovávání videa. Je to dáno zejména schopností přicházejícího operačního systému Windows 7 přijímat paralelně prováděné výpočetní operace na grafickém čipu.

"Je potřeba dělat správnou věc správným čipem," poznamenal Huang na adresu často nepříliš smysluplných kombinací komponent, jež se v noteboocích skrývají. Jde zároveň o poukázání na schopnosti Ion čipsetu pracovat s grafikou. Ta je jednoznačně vyšší než u obyčejných integrovaných grafických čipů.

Ion je platformou původně určenou pro spolupráci s Atomem. Nvidia se ale rozhodla, že z něj udělá mainstreamovější záležitost a nabídne ho ke spolupráci i ostatním výrobcům x86 procesorů. V této souvislosti se hovoří zejména o procesoru Nano od VIA Technologies, jenž má podobné parametry jako Atom. Nvidia se tím chce oprostit od značného vlivu Intelu, s nímž si v poslední době příliš nerozumí.

Zároveň chce maximálně zúročit náročný vývoj Ion platformy a těžit z její grafické schopnosti. Zatímco mikroprocesory počítají jeden úkon za druhým, grafické čipy je mohou provádět simultánně, což se hodí zejména k operacím s videem, například k dekódování.

Nvidia ve spolupráci s Microsoftem dokonce provedla demonstraci, kdy nechala dekódovat dvouminutové video netbook Acer Aspire Revo, který využívá právě Ionu a Intel Atomu. Výsledek byl o poznání lepší než u netbooku, který pracoval pouze s Atomem a obyčejným grafickým čipem od Intelu.

Podle odborníků se společnost Nvidia snaží zaujmout nový segment trhu, který se slibně rozvíjí. Jedná se o zmíněné netbooky a levné notebooky, které se prodávají stále lépe na úkor dražších stolních počítačů, což byla dosud právě parketa nVidie.

Nvidia na Computexu totiž představuje svou platformu Tegra. která kombinuje grafický procesor Nvidie s procesorem Arm a zavádí všechny potřebné komponenty na základní desku o velikosti balíčku žvýkaček. První modely notebooků by se měly objevit na trhu koncem tohoto roku. Podle výrobce nabídnou dlouhou životnost baterií a schopnost přehrávat HD video a 3D grafiku. Oslovit by měly i cenou od 199 USD.

Nvidia na veletrhu zároveň oznámila, že plánuje uvedení platformy Tegra II, která bude disponovat ještě výkonnějším procesorem, rychlejší pamětí a delší výdrží baterie. Výroba čipů by měla začít příští rok.Komentáře