Obří transakce za miliardy – Intel i HPE se zbavují svých klíčových divizí

Intel prodává majoritní podíl ve své bezpečnostní divizi, kterou dříve koupil jako firmu McAfee, HPE se zase zbavuje své softwarové divize. Oba transfery mají mnohamiliardovou hodnotu v dolarech.

Obří transakce za miliardy – Intel i HPE se zbavují svých klíčových divizí


Nadpoloviční podíl – 51 % - prodal Intel investiční firmě TPG, a to za zhruba 3,1 miliardy dolarů v hotovosti. Přitom v roce 2011 koupil firmu McAfee, která tvoří základ této bezpečnostní divize, za přibližně 7,7 miliardy dolarů.

I když je Intel známý jako výrobce čipů, tenkrát bylo důležité se soustředit na zabezpečení PC, které se ukazovalo jako zásadní. Od té doby ale došlo k velkým změnám, a zabezpečení se stále více soustřeďuje spíše v cloudu a na serverech.

Oprávněnost takové divize v Intelu se tedy postupně ztrácela – i když z tohoto nákupu Intel neměl nějaké zásadní ztráty, neměl ani žádný vyložený zisk.   

Nyní se tedy jejich současná divize Intel Security osamostatňuje a TPG slibuje masivní investice na rozvoj jejího byznysu. V čele nové firmy stane Chris Young, současný šéf Intel Security.

Co se týče HPE, tam jsme už dříve naznačovali možný prodej softwarové divize - nyní tedy jde o oficiální potvrzení transakce. Svou divizi softwaru HPE oddělí a spojí s britskou společností Micro Focus, která za to zaplatí 8,8 miliardy dolarů. Ta už přitom například vlastní známou linuxovou firmu SuSE či firmu Attachmate.

HPE obdrží 2,5 miliardy dolarů v hotovosti a 50,1% podíl v nové spojené společnosti. V jejím čele stane Kevin Loosemore, výkonný předseda představenstva Micro Focus. Dokončení transakce se očekává v druhé polovině fiskálního roku 2017 HPE.

Nový krok HPE je nápadně podobný tomu, co učinila s divizi podnikových služeb, kterou spojila s firmou CSC. Někteří analytici, jak třeba Charles King z firmy Pund-IT, si myslí, že by to mohl být krok, jak firmu zeštíhlit a zefektivnit, což z ní může učinit atraktivní cíl pro případný pozdější prodej.

Úvodní foto: Fotolia © kritchanut


Komentáře