Ochutnávku k dnešnímu Cisco Expo podával Anect už včera

Anect ve spolupráci s firmou Cisco Systems včera oficiálně spustil a předvedl první implementaci řešení Cisco TelePresence v České republice a celé Střední Evropě. Tato technologie umožňuje zprostředkovat setkání na libovolnou vzdálenost až pro dvanáct lidí najednou, přičemž věrně simuluje skutečné osobní jednání u jednoho stolu.Anect ve spolupráci s firmou Cisco Systems včera oficiálně spustil a předvedl první implementaci řešení Cisco TelePresence v České republice a celé Střední Evropě. Tato technologie umožňuje zprostředkovat setkání na libovolnou vzdálenost až pro dvanáct lidí najednou, přičemž věrně simuluje skutečné osobní jednání u jednoho stolu.

Demonstrované řešení, na nějž jsme se přijeli podívat do pražského sídla společnosti Anect vzájemně propojuje města Prahu a Brno a bude prý určeno zejména pro prezentace médiím a potenciálním klientům. Tato konkrétní implementace (výstavba a vybavení pražského i brněnského "studia" plus infrastruktura) vyšla na cirka 15 milionů korun.

Konference probíhají v architektonicky speciálně upravených místnostech, které jsou v podstatě identické. Jejich základem je velký oválný stůl se šesti židlemi, který v místě styku se třemi plazmovými obrazovkami s úhlopříčkami 65 palců (160,5 cm) opticky plynule pokračuje do vzdáleně připojené místnosti. Každou místnost snímá kamera s HD rozlišením 1080p způsobem, který simuluje opravdový oční kontakt. K přenosu zvuku je využito vícekanálového systému vytvářejícího dojem, že hlasy vycházejí z úst právě hovořících lidí. Zvukový systém umožňuje přenos i méně hlasitých komentářů a přenáší správně i hlas hovořícího člověka, který nesedí, ale pohybuje se v místnosti.


Nebýt rámů kolem protisedících účastníků konference, ani by nám nepřišlo, že sedí na druhé straně republiky (větší obrázek).


Celé řešení navíc nefunguje na proprietárních technologiích, ale na bázi protokolu IP. Proto není kvůli zavedení Cisco TelePresence nutný zásah do síťové infrastruktury - ovšem v případě, že splňuje nároky na šířku pásma, která se liší podle konkrétní implementace (k dispozici jsou řešení pro méně účastníků). U prezentovaného řešení Cisco Telepresence 3000 je při nejvyšším rozlišení 1080p požadován dedikovaný okruh 15 Mb/s. Problémy pak mohou činit jen extrémně hyperaktivní účastníci setkání, přenos jejichž rychlých pohybů vyžaduje větší šířku pásma - konference bude fungovat i za jejich přítomnosti, jen některá jejich gesta nebudou dokreslena až tak autenticky.

Mezi funkce, jimiž je celý systém obdařen patří například nastavení celého spojení pomocí jednoho tlačítka, sdílení dokumentů přes síť (k řešení lze připojit počítač) nebo plánování setkání s použitím standardních podnikových aplikací. Časem pak přibydou další. Již v roce 2007 bude například s Cisco TelePresence možné propojit tři a více místností komunikovat s jinými koncovými zařízeními využívajícími IP telefonii. V první polovině roku 2008 bude možné řešení propojit i s jinými zařízeními pro setkání na dálku využívajícími obrazovek s vysokým rozlišením a protokolů SIP a H.264.

Cisco TelePresence je dostupné v několika verzích. Anectem předvedená umožňuje zprostředkovat setkání až pro 12 účastníků najednou. K dostání jsou pak i menší řešení, kupříkladu jen pro maximálně 4 účastníky. Navzdory skeptikům, kteří této technologii hlásají neúspěch Anect oznámil, že již stihl podepsat smlouvu na implementaci Cisco TelePresence se čtyřmi zákazníky, konkrétnější však jeho zástupci nebyli.

Foto: Anect


Komentáře