OLED míří do osvětlení?

Společnosti Konica Minolta a GE ohlásily podpis dohody o strategické spolupráci za účelem urychlení vývoje osvětlovacích těles na bázi OLED (Organic Light-emitting Diode, čili diod vytvořených na bázi organických materiálů, vyzařujících světlo) a jejich uvedení na trh. Cílem je uvést osvětlení typu OLED na trh do tří let.Společnosti Konica Minolta a GE ohlásily podpis dohody o strategické spolupráci za účelem urychlení vývoje osvětlovacích těles na bázi OLED (Organic Light-emitting Diode, čili diod vytvořených na bázi organických materiálů, vyzařujících světlo) a jejich uvedení na trh. Cílem je uvést osvětlení typu OLED na trh do tří let.

Displeje OLED, známé především z fotoaparátů či MP3 přehrávačů, jsou vytvořeny z materiálů organického původu, který je vložen mezi dvě elektrody, jež po připojení na elektrický proud vydávají světlo. Široké možnosti jejich designu nabídnou nové způsoby osvětlování domovů i pracovišť. OLED mohou navíc potenciálně dramaticky zvýšit úspornost a ekologičnost osvětlení.

Masatoshi Matsuzaki, prezident technologického centra Konica Minolta, k tomu říká: „S takto bezprecedentně atraktivními rysy, jako jsou flexibilita, tenkost, lehkost a plochost považujeme osvětlení typu OLED za jednu ze svých nejslibnějších nových obchodních příležitostí do budoucna. Těší nás, že můžeme s firmou GE spolupracovat na urychlení vývoje a uvedení této revoluční nové světelné techniky.”


Poznámka šéfredaktora: Řekl bych to ještě trochu jinak - OLED znamená Organic Light Emiting Diod a jsou to displeje založené na diodách na organické bázi, které po vybuzení (nebo dokonce samovolně), emitují světlo. Takovéto displeje nepotřebují podsvěcování, poskytují výrazně věrnější barvy a mj. také širší úhly pohledu. Zatím jsou k vidění malé úhlopříčky (typicky u fotoaparátů, mobilů či MP3, jako ten první, představený na CeBitu 2003 Kodakem), ale mj. podle prohlášení Sony, se v nejbližší době chystá první televizor s panelem založeným na OLED.
Technické, byť si nejsem jist, že ve všech částech zcela relevantní vysvětlení najdete na Wikipedii zde (čeština).


Komentáře