Oracle a BEA Systems – akvizice schválena!

Ve středu 16. ledna 2008 ohlásila společnost Oracle uzavření akviziční dohody s konkurenční společností BEA Systems. V tomto týdnu americké ministerstvo spravedlnosti definitivně schválilo, že k sloučení těchto firem může dojít. Dohodu však musí potvrdit ještě Evropská komise.Ve středu 16. ledna 2008 ohlásila společnost Oracle uzavření akviziční dohody s konkurenční společností BEA Systems. V tomto týdnu americké ministerstvo spravedlnosti definitivně schválilo, že k sloučení těchto firem může dojít. Dohodu však musí potvrdit ještě Evropská komise.

Transakce by měla být dokončena do poloviny roku 2008 a spolu s akvizicemi PeopleSoftu, Siebel Systems a Hyperion Solutions v uplynulých letech se jedná o jednu z největších investic v historii Oraclu, neboť po dlouhých jednáních byla cena za BEA Systems dohodnuta na 8,5 miliardy dolarů, což odpovídá částce 19,375 dolarů za jednu její akcii. Je to celkem o téměř dvě miliardy více, než kolik původně Oracle za BEA Systems nabízela.

BEA patří mezi průkopníky na poli middlewaru a díky jejím produktům a technologiím tak bude moci společnost Oracle vylepšit a rozšířit schopnosti své sady Fusion Middleware. Ta je podle CEO Oraclu Larryho Ellisona jednou z nejdůležitějších komponent, pomáhající uživatelům integrovat své systémy do architektury SOA (Services-Oriented Architecture). Middleware Oracle Fusion má otevřenou architekturu, která umožňuje zákazníkům spojit BEA WebLogic Java Server prakticky se všemi komponentami sady softwaru Fusion, uvádí Ellison jako jeden z příkladů toho, jak si zákazníci mohou vybrat mezi middlewarovými produkty Oracle a BEA s vědomím, že všechny použité produkty budou spolupracovat a v budoucích letech budou dále plně podporovány.

BEA má kromě svých technologií přinést podle do Oraclu i lidský kapitál, neboť trh s middlewarem vyžaduje vysoce specializované a technicky sofistikované prodejní strategie.

Analytik James Kobielus ze společnosti Forrester Research hodnotí tuto akvizici kladně a říká, že pro obě zúčastněné strany představuje dobrý tah. Podle něj přinese BEA Oraclu posílení v oblastech jako je komplexní zpracování událostí (Complex Event Processing) či jednotný přístup k datům (Data Federation). Kobielus dále dodává, že sliby o budoucí podpoře produktů BEA Systems zní realisticky a dá se očekávat, že zhruba během dvou až tří let po integraci budou přejmenovány a dále nabízeny jen pod značkou Oracle.

Společnost Gartner vidí situaci trochu jinak. Podle jejích analytiků není primárním motivem Oraclu získat novou technologii, ale zvýšit svůj podíl na trhu. Po sloučení totiž bude Oracle po IBM druhým největším hráčem na poli portálových, procesních a middlewarových řešení. Tito dva velcí prodejci pak získají výrazné vedení v uvedeném segmentu trhu.

Gartner také podotýká, že doba potřebná pro dokončení akvizice a její schválení příslušnými úřady může v klientech a potenciálních zákaznících vyvolat nejistotu ohledně budoucí podoby produktů Oraclu. Toto období nejistoty může vytvořit příležitost jak pro IBM, tak i pro menší společnosti (například Software AG, Tibco Software, Progress Software nebo Red Hat), aby mezitím upevnily své postavení na trhu a byly schopné v budoucnu úspěšně vzdorovat konkurenci nově vzniklého giganta.
Nenechte si ujít:
Oracle uvedla Data Integration Suite

Oracle vylepší díky akvizici BEA svůj middleware

Seznamte se s Oracle Fusion Middleware 11g

Výzkum: Půl milionu databázových serverů nemá ani firewall!Komentáře