Oracle chce stovky miliard; Google se brání

Astronomickou částku 9,3 miliardy dolarů vystavil expert Oraclu ve vydané zprávě, Google s ní však nesouhlasí. Spor se týká Javy v Androidu.

Oracle chce stovky miliard; Google se brání


Oracle se pokouší v dlouho běžícím sporu o autorská práva získat v přepočtu přes 255 miliard korun. Kauza se týká Javy, kterou Googlu užívá v Androidu.

Výše zmíněná částka se objevuje ve zprávě zveřejněné expertem, kterého si Oracle najal speciálně na vypočítání škody způsobené Googlem. Částka by se však mohla snížit, než se dostane přímo k soudu. Jde totiž o celý desetinásobek toho, co Oracle žádal jako odškodnění před čtyřmi lety.

Odhad experta Oraclu, Jamese Malackowského, se skláda ze dvou částí: 475 milionů dolarů za škody způsobené Oraclu a celých 8,8 miliard dolarů za tržby Googlu. Jde o významně rozdílné částky. Ta první označuje to, co by firma mohla dostat za licencování Javy výrobcům smartphonů, pokud by Google nevytvořil Android. Druhá je za tržby Googlu, zahrnující např. mobilní reklamy, aplikace a prodeje skrze Android Market a Google Play.

Náhlý nárůst částky je pravděpodobně odrazem strmého růstu trhu jak s Androidem, tak chytrými mobily samotnými. U soudu se nyní budou řešit i nejnovější verze Androidu, a to až po Lollipop.

Pro lepší načrtnutí kontextu výše částky 9,3 miliard dolarů si uveďme, že mateřská společnost Googlu, Alphabet, vydělala v posledním čtvrtletí 4,9 miliard.

Google si mezitím najal vlastního experta, který jistě došel k nižšímu číslu. Přesnou částku ještě firma nezveřejnila, avšak Oracle spekuluje, že Google přiznává minimálně 100 milionů dolarů škody. Když se odhady liší tak značně, jako to bude v tomto případě, soudní porota se často rozhodne pro částku někde mezi oběma položkami.

Žaloba Oraclu běží již šestým rokem. Argumentem firmy je, že vyhledávací gigant potřebuje pro použití platformy Java ve svém operačním systému patřičné licence.

Obě společnosti stanuly před soudem již v roce 2012, ale porota se nedokázala shodnout, zda užívání Javy v Androidu spadá pod „fair use,“ což v některých případech umožňuje limitované, nelicencované užívání cizího softwaru.

Nyní se chystá další soudní řízení v San Franciscu, a to 9. května. Stejně jako posledně se očekává skutečně „hvězdné“ složení svědčících, a to jak na straně žalobce, tak u protistrany – minimálně se objeví jeden z nejbohatších mužů planety Larry Ellison z Oraclu, a další mocný muž ICT Eric Schmidt z Googlu.

V prvním soudním sporu porota rozhodla, že Google porušil autorská práva Oraclu tím, že zkopíroval do Androidu „struktury, sekvence a organizaci“ 37 rozhraní pro programování aplikací (API) spadajících pod Javu.

Soudce ve sporu, William Alsup, později rozhodl, že API nemají nárok na ochranu pod autorským zákonem Spojených států, čímž Oraclu uštědřil zdánlivě fatální ránu. Odvolací soud však následně jeho rozhodnutí zrušil. Google se odvolal k Nejvyššímu soudu, ten odmítl případ převzít. Nyní se tedy případ vrací zpět k San Fraciskému soudu, a znovu bude rozhodovat stejný soudce.

Dle Oraclu Google velice spěchal s nasazením Androidu na chytré telefony, aby jej stihl vydat dříve, než na trh mohly proniknout soupeřící platformy. Rozhodl se jako jedno ze základních prostředí využít Javu, neboť s ní bylo obeznámeno významné množství vývojářů.

Google jakoukoli vinu odmítá. Stejně jako soudce argumentuje, že jeho použití Javy je v rámci fair use, která mu ji, v tomto případě, umožňuje v omezené využít. Faktory, které ovlivňují, zda využití softwaru spadá pod fair use, jsou mimo jiné:  Zda bylo kopírované dílo přeměněno v jiné, v jakém množství bylo použito a okopírováno, a jaký dopad na trh mělo využití okopírovaného původního díla.

Minulý týden během sporu Google zprávu Malackowského zavrhl a požádal soudce Alsupa, aby některé její části ze sporu vyňal. Argumentuje tím, že „ignoruje statutární standardy pro určování poškození u autorských práv a nesplňuje předpoklady pro cokoli připomínající expertní analýzu.“

Autorské právo Spojených států říká, že hlásit poškození firmy lze pouze u tržeb, které přímo souvisí s konkrétním okopírovaným dílem. A všech 37 API je jen „zlomkem procenta kódu v komplexní smartphonové platformě Android,“ tvrdí právníci Googlu.

„Oracle a Malakowski nesprávně určují částku za celý Android“ s hodnotou všech 37 API, říká Google.

Obě strany se sejdou ještě před hlavním sporem 27 dubna v předběžném líčení.

Google na žádost o komentář neodpověděl, a mluvčí Oraclu odmítla případ komentovat.

Verdikt, ať už bude jakýkoli, bude jistě zklámáním buď pro jednu, nebo druhou stranu.

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře