Otřesy na cloudové scéně: IBM kupuje distributora Linuxu Red Hat za 34 miliard dolarů

Jedna z největších akvizic v ICT scéně a vůbec největší odkup v historii IBM včera oznámily oba hlavní aktéři, IBM i Red Hat. Po dokončení akvizice se IBM stane největším světovým poskytovatelem hybridních cloudových řešení.

Otřesy na cloudové scéně: IBM kupuje distributora Linuxu Red Hat za 34 miliard dolarů


Obě firmy už na svém blogu (IBM, Red Hat) zveřejnily podrobnosti. IBM tímto krokem významně posiluje svou pozici na poli jak unixových systémů, tak cloudu. Zatímco legendární americký obr už několik let spíše stagnuje, Red Hat je vysoce ziskovou, a především růstovou společností: Za 12 měsíců od února 2017 do letošního února se příjmy podstatně zvedly na 2,9 miliard dolarů, což je o 21 % více, zatímco zisk mírně vzrostl na 259 milionů dolarů. Za prodeje je primárně zodpovědné předplatné; Red Hat vydělává hlavně na vývoji a následné podpoře vlastních podnikových verzí operačního systému Linux.

IBM už delší dobu víceméně stagnuje; příjmy ve výši 79,1 miliard dolarů, které pravidelně vykazuje, jej však stále řadí mezi nejmocnější firmy v oblasti. Ještě příjemnější je zisk za minulý rok, celkem 5,8 miliard. Co momentálně IBM vlastně dělá? Tak nějak všechno a nic zároveň. Linuxová řešení, servery, mainframe systémy, hybridní cloud a také výzkum a vývoj: umělá inteligence a kvantové počítače, například.

Krok IBM je zcela pochopitelný a velmi dobře načasovaný: firma jednak potřebuje změnit svou image (mnohaletá historie a poslední, z marketingového hlediska nijak extrémně povedené roky, ji zrovna nevylepšily), navíc se tímto stane lídrem v hybridním cloudu a velmi významným hráčem u OS na bázi Linuxu. To slibuje znovunastartování růstu. IBM i Red Hat jsou primárně (či téměř výhradně) aktivní v B2B oblasti a v tom budou nepochybně pokračovat i nadále.

Obzvláště hybridní cloud se jeví jako velká trefa pro IBM. O jeho potenciálu do budoucna jsme nedávno vydali několik článků a IBM jako nový lídr trhu bude mít velmi lákavou pozici, ze které může jako zavedený poskytovatel trh klidně ovládnout.

Cenovka 34 miliard dolarů je velmi vysoká – jde o suverénně největší transakci v historii IBM a jednu z nejvyšších i v celém ICT.

IBM a Red Hat mají zastoupení také v České republice. Brněnská pobočka Red Hatu je dokonce druhou největší hned po americké centrále a zaměstnává stovky lidí.

Úvodní foto: Fotolia © milanmarkovic78


Komentáře