Pevné disky v ČR zdražily na dvojnásobek

Záplavy v Thajsku se promítly do globálního IT trhu zejména skokovým zdražením cen pevných disků a v důsledku i počítačů, v nichž jsou tyto pevné disky obsaženy.

Pevné disky v ČR zdražily na dvojnásobek


Například cena 1 TB disku Samsung SpinPoint F3 v e-shopu CzechComputer skočila z necelých 1100 Kč před několika týdny na neuvěřitelných 2 328 Kč bez DPH. Western Digital Caviar Black 1 TB se prodává dokonce za 4 161Kč bez daně. Podobný výkyv se dotkl i dalších modelů a disky s kapacitou 2 TB se nyní běžně nabízejí za ceny přes 5 000 Kč bez DPH.

Růst cen pevných disků je důsledkem toho, že se v Thajsku vyrábí velká část disků pro globální trh, například Western Digital potvrdil, že zhruba 60 % jím dodávaných disků pochází právě z Thajska. Také Seagate varoval přes výpadkem kvůli přerušení dodavatelského řetězce, který zapříčiní výpadek i v případě, že továrny zůstanou nezasaženy povodní. Katastrofa v Thajsku, která je největší tohoto typu za posledních 50 let a má na svědomí již stovky lidských životů a další statisíce obyvatel muselo být evakuováno, navíc podle odhadů bude trvat ještě nejméně měsíc. Podle expertů tak dojde k ovlivnění cen i po několik následujících kvartálů.

Přerušení výroby hlásí i další firmy z oblasti polovodičového průmyslu jako třeba ON Semiconductor nebo Microsemi, jejíž továrna v městě Ayutthaya na sever od Bankoku byla poškozena, protože do ní vnikla voda. Za jak dlouho bude moci být provoz obnoven není jasné. Problémy potvrdila i firma Hutchinson Technology, která díky povodním přesouvá výrobu do USA, aby mohla nadále pokrýt požadavky zákazníků.

Také společnost Sony informovala na konci minulého týdne, že byla díky povodním přinucena odsunout uvedení svého nového fotoaparátu a snížit produkci dalšího modelu právě kvůli situaci v Thajsku. Mělo se jednat o high-endový model Nex-7, jehož uvedení se kvůli přesunutí výroby do jiné továrny odsouvá o měsíc, ale Sony by chtělo v každém případě stihnout ještě silnou předvánoční sezónu. Snížení produkce se pak dotklo nového modelu SLR fotoaparátu Alpha 65, který byl již uveden v některých státech.

Celkově byly v Thajsku povodněmi zasaženy stovky továren z nejrůznějších odvětví, od výroby aut až po sféru hi-tech. Analytici radí proto s nákupem nového pevného disku počkat, pokud je to možné, dokud se situace opět neuklidní.

Úvodní foto: © Mikko Pitkänen - Fotolia.com


Komentáře