Photoshop dostal nového sourozence

Lightroom 1.0 od Adobe, na jehož vylaďování se během uplynulých 12 měsíců podílelo více než 500 000 betatesterů, je zcela novým softwarem pro digitální fotografie, určeným profesionálním fotografům. Mimo jiné pracuje už s formátem tzv. digitálního negativu DNG.
Lightroom 1.0 od Adobe, na jehož vylaďování se během uplynulých 12 měsíců podílelo více než 500 000 betatesterů je zcela novým softwarem pro digitální fotografie, určeným profesionálním fotografům. Mimo jiné pracuje už s formátem tzv. digitálního negativu DNG.

Společnost Adobe oznámila, že začala přijímat předběžné objednávky na Photoshop Lightroom 1.0, který chce začít prodávat v polovině měsíce. Software je zaměřen na profesionální fotografy, kterým má umožnit jednodušeji importovat, spravovat a prezentovat velká množství fotografií. Několik prvních měsíců se bude program prodávat za speciální zaváděcí cenu 199 USD, běžná cena pak bude o sto amerických dolarů vyšší – zatím se však bude prodávat pouze ve Spojených státech a v Kanadě, lze ho ale také objednat přes on-line obchod Adobe Store.

John Loiacono, viceprezident kreativních řešení u Adobe, při představení produktu poděkoval profesionálům, kteří se na jeho tvorbě podíleli: „Všechno, od prohlížení obrazu a nástroje pro jeho vyhodnocení až po funkce šetřící čas při úpravách, bylo vyvinuto s pomocí fotografů. Je to skutečně výsledek vzájemné spolupráce a my znovu děkujeme všem, kdo poskytli neocenitelnou zpětnou odezvu, která nám pomohla vyvinout výkonný základní nástroj pro profesionální fotografii.“

Photoshop Lightroom obsahuje nové funkce, přidané ještě od betaverze 4.1, podstatné změny jsou v modulech Library (Knihovna) a Develop (Vyvolávání) a podle Adobe jsou vylepšeny i komponenty Slideshow (Prezentace), Print (Tisk) a Web.

Například při práci v modulu Knihovna pomohou fotografům nové nástroje pro práci s klíčovými slovy filtrovat rozsáhlé kolekce, přičemž vylepšený dialog pro import s pružnějším zpracováním souborů má umožnit více voleb pro umístění souboru.

K dispozici je i nový prohlížeč klíčových slov Key Metadata Browser s barevnými visačkami, systém vybrat/zamítnout, nové nástroje pro virtuální kopie a snímky v modulu Vývoj pak pomáhají prezentovat více verzí stejného obrazu bez nutnosti ukládat matoucí samostatné fyzické verze.

Mezi další oznámené funkce patří:
  • nástroje pro cílené nastavení odstínu, sytosti a světlosti,
  • nedestruktivní klonování a retušování k vyloučení prachu senzoru,
  • kvalitnější zpracování snímků ve formátu Raw,
  • podpora více než 150 firemních formátů souboru Raw a převod z těchto formátů do jednotného (Adobe Camera Raw),
  • v průběhu importu je možné převést fotografie do „digitálního negativu“ DNG, což je dílo iniciativy usilující o vytvoření univerzálního formátu fotosouboru.

A jaký byste měli mít pro Photoshop Lightroom 1.0 k dispozici počítač? V případě Macintoshe alespoň procesor PowerPC G4 na 1 GHz a OS X 10.4.3, u Windows pak minimálně XP SP2, procesor Intel Pentium 4 a 768 MB paměti RAM.

Foto: Adobe


Komentáře