Po sedmi letech se Intel zbavuje McAfee, odepisuje miliardové ztráty

Po sedmi letech velmi rozporuplného vztahu, který zahrnuje například žalobu na Intel od Johna McAfeeho z minulého roku, půjdou obě firmy samostatnou cestou. Majoritní podíl v McAfee Intel prodal investiční společnosti TPG za 3,1 miliardu dolarů.

Po sedmi letech se Intel zbavuje McAfee, odepisuje miliardové ztráty


McAfee se nyní opět stane samostatnou bezpečnostní firmou, Intel si ponechá 49% podíl. Na hardwarové zabezpečení Intel nasadí některé interní prostředky.

Z pohledu Intelu je odprodání McAfee finanční ztrátou. Firmu totiž v roce 2010 koupil za úctyhodných 7,68 miliard, na tehdejší dobu obří částku. Po odprodání zůstane McAfee jednou z nejhorších investic v historii Intelu.

Myšlenka Intelu nebyla špatná – přidat další bezpečnostní vrstvu do hardwaru a součástek. Technologie McAfee se ocitla ve firmwaru na úrovní počítačových a serverových čipů, firma navíc vyvinula nástroje na správu zabezpečení.

Problémem však byla nesourodost bezpečnostních řešení obou subjektů.

Intel využíval souběžnou hardwarovou bezpečnostní strategii, která s činností McAfee příliš nesouhlasila; firma se navíc přejmenovala na Intel Security. Intel sám pak, například na zabezpečení serverů nebo platebních systémů, využíval partnerství s jinými společnostmi.

Akvizice McAfee přesto Intelu přinesla hluboké znalosti v oblasti bezpečnosti, věří Doug Fisher, viceprezident a generální manažer Software and Services skupiny Intelu.

Rozdělení společností je pro McAfee výhodné. Má lepší pozici pro růst v oblasti softwaru, což spadá mezi hlavní kompetence firmy, dodává Fisher. Spokojený může být dle něj i Intel, který odprodejem dostává lepší možnost vývoje vlastního hardwarového zabezpečení u čipů a firmwaru.

Intel se nyní bude soustředit na vkládání bezpečnostních prvků do svých čipů. Určité „bezpečné lokace“ už ostatně v některých čipech má. Funkce SGX například dokáže ověřit identitu uživatele, následkem čehož poskytovatele služeb mohou na takto autorizovaná PC streamovat 4K video. Podobnou službu chce Intel zavést i pro platební příkazy pocházející z PC.

Zabezpečení je v současnosti masivní problém především u internetu věcí, kde se Intel spolehne na partnerské firmy. Intel je členem Open Connectivity Foundation a spolu s dalšími členy průmyslového odvětví vyvíjí protokoly IoTivity, které, jak název napovídá, mají zabezpečit konektivitu mezi zařízeními na různých operačních systémech a bezdrátových technologiích.

Intel expanduje i do oblasti samořiditelných automobilů, kde je bezpečnost zcela nezbytnou položkou. Možnost hacknout se do softwarového ovládání autonomního vozů by mohlo mít tragické následky. Superpočítače, se kterými Intel u vozů pracuje, budou muset myslet na extrémně účinné zabezpečení bez zadních vrátek.

Další obavy panují z aktualizací: zabezpečit vzdálený přenos aktualizací do samořiditelných aut nebude jednoduché.

Podle Fishera budou postupem času existovat bezpečnostní standardy automobilů, které by měly autonomní vozy proti hacknutí ochránit.

Virtuální realita je teprve v plenkách a ve stejné pozici se ocitá i její zabezpečení. Ve virtuálním světě by bezpečnost teoreticky vzato mohla fungovat podobně, jako v tom reálném; oddělené virtuální oblasti, do kterých nebudou mít neautorizovaní uživatelé přístup. Intel také rozhodně bude uvažovat o bezpečném bezdrátovém spojení s počítači, dodává Fisher.

Osud produktů typu True Key – které uživatelům umožňují připojit se k počítači pomocí biometrického ověření – zatím není znám. True Key je konkurent Windows Hello, přičemž, poněkud ironicky, Intel s Microsoftem spolupracuje na zviditelnění Windows Hello.

Úvodní foto: Fotolia © milanmarkovic78


Komentáře