Podzim u Applu – OS X Mavericks zdarma a iPad Air

Mezi uvedenými produkty jsou nové iPady, levnější verze laptopů MacBook Pro a finální verzi operačního systému OS X Mavericks.

Podzim u Applu – OS X Mavericks zdarma a iPad Air


Firma Apple v úterý uvedla řadu aktualizovaných produktů během prezentace, která byla pouze pro zvané, byla ovšem bezplatně vysílána na webu. Pozornost hlavního prezentátora, Philip Schillera, šéfa marketingu Apple, se soustředila především na novinky v segmentu tabletů. Jde v pořadí o již pátou generaci tabletů a mimo jiné dochází i ke změně jejího označování.

iPad Air, iPad miniiPad Air je nový člen 9,7palcové rodiny tabletů a je o 20 procent tenčí a o 29 procent lehčí než předchozí model. To z něj podle Apple činí nejlehčí „velký“ tablet na trhu. iPad Air využívá procesor A7 stejně jako vlajkový model chytrého telefonu iPhone 5S. A7 SoC (system-on-a-chip) je první 64bitový mobilní procesor, který slovy Apple do světa mobilních zařízení přináší výkon stolních počítačů.

iPad Air bude v prodeji od 1. listopadu, cena se zvedá proti 399 dolarům původního modelu na 499 pro Wi-Fi verzi a 629 dolarů pro plně vybavený model včetně konektivity LTE.

Většina komentátorů se ovšem soustředila na druhou, 7,9palcovou rodinu tabletů Apple. Původní iPad Mini byl uveden během loňského října, jeho druhá generace přináší především displej Retina, který má více než 4x větší rozlišení. Díky procesoru A7, totožného se srdcem většího tabletu, se výkon iPad Mini zvětší minimálně čtyřikrát a grafický výkon osmkrát. Cena se bohužel opět zvedá, o 21 procent na 399 dolarů pro variantu se 16GB úložného prostoru, zatímco původní iPad Mini zůstává v prodeji za 299 dolarů, tedy o 10 procent pod původní cenou.

Mac ProOpačnou cenovou politiku zvolila firma Apple u svého operačního systému, cena za upgrade v minulých letech postupně klesala a v úterý uvolněný OS X 10.9 Mavericks je poprvé k dispozici zdarma. Systém přináší řadu novinek, především zlepšení výdrže baterie až o hodinu na stávajícím hardwaru i nové aplikace iOS Maps a iBooks, které byly původně k dispozici pouze na mobilních zařízení iPad a iPhone.

Co se týče osobních počítačů, postihla krize i Apple a to jej zřejmě donutilo snížit ceny, konkrétně u modelů MacBook Pro o 200 dolarů. MacBook Pro s displejem Retina tak bude začínat na 1300 dolarech (13procentní snížení), 15palcové modely na 1999 dolarech (9procentní sleva). Konečně také byla oznámena cena nové válcového modelu Mac Pro, který bude k dispozici v prosinci od 2999 dolarů.

Úvodní foto: © Apple


Komentáře