Přenosná zařízení na sluneční pohon

Společnost Motorola si patentovala technologii, která umožní dobíjení mobilních telefonů a dalších zařízení sluneční energií. Patent se konkrétně vztahuje na LCD display se slunečními články a v budoucnu by mohl být využitelný také pro OLED a dotykové displeje.Společnost Motorola si patentovala technologii, která umožní dobíjení mobilních telefonů a dalších zařízení sluneční energií. Patent se konkrétně vztahuje na LCD display se slunečními články a v budoucnu by mohl být využitelný také pro OLED a dotykové displeje.

Základní idea je známá již poměrně dlouho: obrazovka je posazena na jednom či několika slunečních článcích, které absorbují displejem prosakující denní světlo a generují elektrickou energii. Rané prototypy se však potýkaly s hlavním problémem v podobě špatné průchodnosti paprsků skrz displej (maximálně 6 %) – i za nejlepších podmínek tak články vytvářely jen minimální množství energie.


Hlavním cílem je udělat z přenosných zařízení jakési perpetuum mobile, kterým by za slunečných podmínek k zabezpečení nepřetržitého chodu stačily integrované články.

Průchodu slunečních paprsků nejvíce vadil polarizátor a rexlexivní povaha LCD. Motorola tedy navrhla použití nějakého z dalších druhů tekutých krystalů (cholesteric nebo polymer-disbursed). Touto změnou lze údajně dosáhnout toho, že články dosáhne až 75 % sluneční paprsků.

V Motorole také navrhli vylepšení stávajících LCD použitím selektivního barevného odrazového skla, které odráží jen vybranou položku barevného spektra (například zelenou, jde-li o zelené sklo) a ostatní nechává projít. Ačkoli nejde o tak efektivní způsob zlepšení efektivity, jako v předchozím případě, lze tímto způsobem dosáhnout pro sluneční světlo až 30 % propustnosti.

Foto: Motorola


Komentáře