Procesory AMD ztrácí na oblíbenosti, čipy Radeon naopak posilují

Vyplývá to z aktuálních čísel prodejnosti produktů firmy AMD. Procesory AMD totiž neustále ztrácí svůj podíl na trhu, ale naopak nové Radeony slaví úspěch a šlapou na paty nVidii, která naopak pošramotila svoje renomé díky přehřívajícím se GeForce 8600 GT.Vyplývá to z aktuálních čísel prodejnosti produktů firmy AMD. Procesory AMD totiž neustále ztrácí svůj podíl na trhu, ale naopak nové Radeony slaví úspěch a šlapou na paty nVidii, která naopak pošramotila svoje renomé díky přehřívajícím se GeForce 8600 GT.

Začněme u procesorů. Tam má podle nejnovějších informací AMD podíl za třetí čtvrtletí okolo 17,7 %, což je o více jak procento méně oproti druhému čtvrtletí tohoto roku a meziročně je ztráta dokonce přes pět procent. Ve třetím čtvrtletí roku 2007 mělo totiž AMD podíl v procesorech 23 %.

Může za to hlavně rostoucí podíl notebooků. Ty už zdaleka nejsou okrajovou záležitostí a naopak si je kupuje čím dál více uživatelů a Intel zde má největší podíl díky své platformě Centrino 2. Naopak AMD zde nemá moc co nabídnout, platforma Puma i přes svoje poměrně solidní parametry a pozitivní hodnocení analytiků nezískala masovou oblíbenost a už tradičně jsou notebooky doménou Intelu, který v tomto roce rozšířil své kralování i do oblasti netbooků.

Naopak v segmentu grafických karet se ATI daří a grafické karty s čipy ATI Radeon mají v současnosti o několik procent vyšší podíl. Konkrétně je to 20,9 %, což AMD se svými grafikami ATI řadí na třetí pozici za Intel, který má největší podíl 56,2 % a nVidii která je na druhém místě s 21,8 %. Možná vás tato čísla překvapila, ale trvale vysoký podíl Intelu sestává z integrovaných grafických čipů v noteboocích a kancelářských počítačích. Těch je sice hodně, ale jejich cena je na druhou stranu velmi nízká.
Nenechte si ujít:
Nvidia: Vadné grafické čipy jí stály 196 milionů dolarů

Asus představil supervýkonné grafické karty s čipy AMD RV770XT

nVidia a VIA vyvíjejí konkurenční mobilní platformu pro Celerony M

Intel plánuje novou řadu System on Chip

Mimochodem, pokud by současný trend zůstal, pak by se AMD se svými ATI Radeony do konce roku vyhoupla na druhou pozici před společnost nVidia, jejíž obliba v současnosti příliš neroste.


Komentáře