Prodeje EAS v ČR rostou

Prodej integrovaných balíků podnikových aplikací (EAS) v České republice vzrostl meziročně o 6,4 % na více než 112Prodej integrovaných balíků podnikových aplikací (EAS) v České republice vzrostl meziročně o 6,4 % na více než 112 milionů dolarů.

Podle nedávno zveřejněné studie společnosti IDC byl růst oproti předpokladům pomalejší, neboť očekávané investice v některých odvětvích nebyly realizovány a volby do poslanecké sněmovny způsobily podstatný útlum výdajů na software ve státní správě. Analytici IDC očekávají, že letos trh EAS poroste dvojnásobným tempem oproti roku 2006 a jeho objem přesáhne 126 milionů amerických dolarů.

Nejpopulárnější byly v roce 2006 produkty společností SAP, Microsoft (Dynamics) a LCS. Ty tvořily 69 % investic do podnikového software, což bylo nepatrně méně než v roce předchozím. Ačkoli se tržní podíl největšího dodavatele meziročně zmenšil o 3 procentní body, stále přesahoval polovinu celkových výnosů.

Největší podíl – přes 43 % - připadl na systémy pro řízení podnikových zdrojů. Na druhém místě byly moduly pro řízení provozu a výroby s 20,6% podílem, následované systémy pro řízení dodavatelských řetězců, jejichž podíl činil méně než 15 % celkového trhu a poptávka po nichž oproti roku 2005 poklesla.

Většina výdajů na podnikové aplikace připadla i v roce 2006 na několik hlavních odvětví. Průmyslová výroba se na nich podílela největší měrou, a to více než 21 %. V energetice výdaje loni vzrostly o 60 % v porovnání s předchozím rokem a tvořily pětinu celkových investic do EAS. Na třetím místě byl zpracovatelský průmysl s téměř 13% podílem.Podle odhadů IDC poroste v příštích pěti letech český trh podnikových aplikací průměrným tempem 10,6 % ročně.


Komentáře