Průzkum: Vista zatím nesahá předchůdci ani po kotníky

Windows Vista je možná dobrým operačním systémem a v budoucnu osadí majoritu strojů, současné statistiky jsou však neúprosné: novinku má prozatím na svých discích méně než 1 % počítačů světa!Windows Vista je možná dobrým operačním systémem a v budoucnu osadí majoritu strojů, současné statistiky jsou však neúprosné: novinku má prozatím na svých discích méně než 1 % počítačů světa!

Zjistil to internetový průzkum společnosti Net Applications, která tento segment monitoruje. Přesný podíl Windows Vista přitom podle únorového monitoringu činí jen 0,93 %.

Stále tak vládnou - s 84,3 % - Windows XP, následují Windows 2000 se 4,8 %, Mac OS X na PowerPC s 4,3 % a na počítačích s procesory Intel s 2,1 %.

Net Applications sbírá svá data od návštěvníků stránek v jejich síti, která čítá více jak 40 000 webových stránek. Jde tedy jen o počítače připojené k internetu. Přesto lze prohlásit, že se jedná o poměrně reprezentativní vzorek. Vista i přes svůj malý podíl však získala - v lednu totiž byla nainstalována jen na 0,2 % monitorovaných počítačů. Tehdy zaostávala dokonce i za Windows ME či 98.

Velkou otázkou tedy zůstává, kdy přijde doba masového přechodu na nový operační systém. Většina analytiků předpovídá, že by to mohlo být někdy okolo roku 2009, kdy už budou odstraněny nejzávažnější chyby (dosud nenalezené) a společnosti si budou jisty, že nový Vista neohrozí chod jejich infrastruktury.


Komentáře