Psion žaluje Intel ohledně označení netbook

Společnost Psion Teklogix negativně reaguje na tvrzení Intelu, že ten má právo používat označení netbook, neboť se údajně již stal všeobecně používaný pro kategorii levných počítačů a patří veřejnosti.


Psion, který si nechal značku Netbook zaregistrovat pro své produkty, obvinil Intel z toho, že ji použil svévolně a nezákonně a využil tak prý její komerční hodnotu a reputaci pro své vlastní obohacení.

Intel se však brání tím, že Psion tuto značku od roku 2000 nepoužil pět let jdoucích po sobě a to převážně proto, že produkty, které byly prodávané pod označením Netbook byly komerčně neúspěšné a jejich prodej byl přerušený. To pak podle Intelu umožňuje zbavit Psion výhradního práva na označení netbook.

Psion se však nevzdává. Prodal protižalobu, ve které žádá, aby výrobcům a prodejcům nejlevnějších modelů počítačů bylo zakázání používat značku netbook. Společnost od nich údajně bude žádat kompenzaci škod způsobených nekalou soutěží, neférovými obchodními praktikami a nezákonným obohacováním. Podle Psionu navíc není pravda, že tuto značku od roku 2000 nepoužívá, neboť např. v říjnu 2003 uvedl na trh počítač Netbook Pro, z jehož prodeje získala v roce 2005 více než 1,7 milionu dolarů, v roce 2006 to bylo přes 2 miliony dolarů, roku 2007 pak 586 680 dolarů a loni pak už jen 60 900 dolarů. Společnost Psion také žádá, aby doména netbook.com, kterou si loni nechal zaregistrovat Intel byla označena za tzv. cybersquatting a byla jí odevzdána.

Zdroj: IT News.skKomentáře