Radikální krok AMD: Přinese rozdělení firmy záchranu?

Společnost AMD informovala o svém záměru rozdělit se na dvě firmy – první by měla za úkol čipy pouze designovat (jako je tomu např. u firem Via nebo ARM) a druhá je pak vyrábět. AMD doufá, že se mu tímto krokem podaří vyřešit současnou finanční situaci, přičemž se v plánu počítá i s investicemi od vlády Abu Dhabi, která již nyní vlastní část akcií AMD.Společnost AMD informovala o svém záměru rozdělit se na dvě firmy – první by měla za úkol čipy pouze designovat (jako je tomu např. u firem Via nebo ARM) a druhá je pak vyrábět. AMD doufá, že se mu tímto krokem podaří vyřešit současnou finanční situaci, přičemž se v plánu počítá i s investicemi od vlády Abu Dhabi, která již nyní vlastní část akcií AMD.

Vláda Abu Dhabi vytvořila investiční společnost, nazvanou Advanced Technology Investment Company (ATIC), která bude financovat významnou část procesu výroby čipů (nová firma zabývající se výrobou ponese název Foundry Co. a ponechá si americké vedení) a dále během příštích pěti let postaví i novou továrnu na procesory ve státě New York a také vylepší továrny AMD v blízkosti německých Drážďan.

Celkově ATIC investuje do společnosti Foundry 1,4 miliardy dolarů a bude vlastnit 55,6 % z této firmy a obsadí polovinu křesel v dozorčí radě. Zbytek pak připadne AMD, která také bude i nadále vlastnit všechna práva týkající se duševního vlastnictví. Výše investic ATICu během následujících pěti let do nových továren by se měly pohybovat ve výši 3,6 až 6 miliard dolarů.

Současně také společnost Mubadala Development zaplatí firmě AMD 314 milionů dolarů za další její akcie a zvýší tak svůj podíl v ní na 19,3 procenta. Loni v listopadu již koupila 8,1 % akcií AMD za 622 milionů dolarů.

Dirk Meyer, CEO AMD, si od tohoto radikálního kroku slibuje trasformaci AMD a její posílení v oblasti polovodičového průmyslu. Stejně tak analytici tento krok vítají. John Spooner z Technology Business Research tvrdí, že to pomůže soustředit AMD zdroje na vývoj procesorů a vytvoření produktů, které budou schopné konkurovat Intelu. Spooner také říká, že by se mohlo jednat o konec ztrátového období pro AMD a začátek obratu v ziskovosti firmy.
Nenechte si ujít:
AMD kvůli ztrátám dělá velké změny

AMD: konkurenční boj s Intelem o X86 platformu přituhuje

AMD: Experti radí co dělat, aby firma přežila

Intel snižuje ceny procesorů, AMD je pod tlakem

Bude nový 45nm čip Shanghai spásou pro AMD?

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

AMD uvádí tři nové čtyřjádrové Phenomy X4

Jack Gold z J. Gold Associates však dodává, že tento krok není bez rizika a konkurence na trhu je silná. Nově založená společnost Foundry podle něj bude potřebovat zakázky i od jiných firem než pouze od AMD a také investice, která bude nutné učinit pro konkurenceschopnost vůči Intelu, budou vysoké. Nicméně většina analytiků se shoduje, že tento krok AMD posílí a dodá jí novou sílu pro boj s Intelem.


Komentáře