Red Hat podepsal s Microsoftem dohodu o spolupráci

Společnosti Microsoft a Red Hat spolu uzavřely smlouvu o interoperabilitě v oblasti virtualizace. Linuxový distributor ale odmítá, že by se vydal na cestu hlubší spolupráce s redmondskou společností, jak to před více než dvěma lety udělala firma Novell.


Spolupráci obou firem oznámil počátkem minulého týdne na tiskové konferenci Mike Neil ze společnosti Microsoft. Sám kladl důraz na to, aby nebyla dávaná do spojitosti s rozsáhlou smlouvou o technické a obchodní spolupráci, kterou Microsoft v roce 2006 podepsal se společností Novell, jedním z největších linuxových distributorů. Podle Neila je dohoda s Red Hatem spíše „jednorozměrná“, zatímco dokument s Novellem zaručuje spolupráci „vícerozměrnou“, v daleko více oblastech.

Předmětem nové dohody mezi Microsoftem a Red Hatem je vzájemná podpora virtualizačních nástrojů pod vlastními platformami. Jinými slovy, obě společnosti budou pracovat na tom, aby jejich platformy coby hostitelské systémy v rámci virtualizace co nejlépe podporovaly operační systém toho druhého. Součástí dohody je i koordinovaná technická podpora.


Důvodem smlouvy o spolupráci je snaha uspokojit požadavky společných zákazníků Microsoftu a Red Hatu, kteří používají jak Windows, tak i Red Hat Linux. Virtualizace je nejrychlejším způsobem konsolidace serverů a interoperabilita produktů Microsoft a společnosti Red Hat má zaručit co nejrychlejší adopci virtualizace a její co nejméně rizikové nasazení a běh.

„Svět IT je směsí virtualizovaných a nevirtualizovaných prostředí. Red Hat pomůže svým zákazníkům rychleji nasadit virtualizované prostředí včetně smíšených prostředí Red Hat Enterprise Linux a Windows Server. Red Hat vyslyšel požadavky zákazníků, kteří nás žádali o interoperabilitu mezi našimi virtualizačními řešeními a řešením Microsoftu. Jsme rádi, že dnes můžeme můžeme oznámit, že díky spolupráci s Microsoftem došlo k podepsání smluv,“ řekl Mike Evans ze společnosti Red Hat.

Red Hat se hlubší spolupráci brání
Jak zaznělo i z Microsoftu, smlouvy o spolupráci vyřešením otázky virtualizace končí. Neobsahují žádné klauzule o hlubší obchodní spolupráci ani neřeší problémy spojené s patentovou ochranou. Na to upozorňuje i Red Hat, který byl jedním s největších kritiků společnosti Novell, která rozsáhlé smlouvy o spolupráci s Microsoftem podepsala v roce 2006.

V roce 2007, kdy podobné smlouvy ― s důrazem na patentovou ochranu ― s Microsoftem podepsali další dva linuxoví distributoři Xandros a Linspire (v polovině roku 2008 firma Linspire padla pod křídla Xandros), Microsoft ústy Toma Robertsona prohlásil, že je otevřen jednání o hlubší spolupráci právě i se společností Red Hat. Ta to však kategoricky odmítla. Tehdejší atmosféra byla napjatá i proto, že Microsoft veřejně ― ale bez bližšího upřesnění ― prohlásil, že Linux a jiné opensourcové projekty porušují stovky jeho patentů.

Ze společnosti Red Hat tehdy zaznělo, že toto nařčení open source komunity a přidružených firem ho v žádném případě nezastraší a už vůbec kvůli němu nebude s redmondským gigantem podepisovat smlouvy o patentové ochraně. Již existující smlouvy tohoto ražení označil ze nevýhodné a jednostranné. Postoj linuxového distributora se nemění ani dnes.Komentáře