Rezoluce Evropského parlamentu: Google se má rozdělit na dvě firmy

Rezoluce z dílny Evropského parlamentu požaduje oddělení vyhledávačů od dalších komerčních služeb jejich poskytovatelů v zájmu zachování konkurenčního prostředí na evropském trhu. Rezoluce je především proti Googlu.

Rezoluce Evropského parlamentu: Google se má rozdělit na dvě firmy


I když rezoluce přímo nejmenuje Google, podle expertů je zřejmé, že je namířena právě proti tomuto dominantnímu prohlížeči. Rezoluce, jež prošla v poměru 384:174 hlasům, je nezávazná, avšak vytváří značný tlak na Evropskou komisi, aby s dominantním postavením Googlu na evropském trhu urychleně něco dělala. V tiskovém prohlášení Evropský parlament vyzývá členské státy a Evropskou komisi, aby „odstranili bariéry růstu jednotného digitálního trhu Evropské unie“. Pojem „jednotný trh“ odkazuje na to, že v rámci Evropské unie nejsou mezi jednotlivými členskými státy žádná omezení obchodu. Parlament v prohlášení dále uvedl, že „je potřeba zajistit, aby internetové společnosti nezneužívaly své dominantní postavení“.

Evropští poslanci vyjádřili obavu, že Google zneužívá své dominantní postavení k nezákonnému zvýhodňování vlastních služeb před službami konkurence. V rezoluci Parlament žádá Evropskou komisi, aby „předešla zneužití dominantního postavení při nabízení propojených služeb poskytovateli vyhledávačů“ a zdůraznila, že „indexace, vyhodnocení, prezentace vyhledávačů musejí být neovlivněné a transparentní“.

Jak dodává agentura Reuters, komisařka Margrethe Vestagerová uvedla, že „celou věc přezkoumá a před rozhodnutím vyslechne všechny dotčené strany“. Evropská komise prošetřuje praktiky Googlu už roky.“

Postup Evropské unie se příliš nelíbí americkým zákonodárcům, kteří v tomto týdnu v prohlášení uvedli, že Evropský parlament by neměl o Googlu hlasovat. Například šéf soudního výboru Bob Goodlatte uvedl, že „evropští zákonodárci by neměli být při tomto rozhodování motivováni svými politickými názory, ale fakty a právními principy.“ Samotný Google se odmítl k celé věci vyjádřit.

Úvodní foto: © Zach Miners - IDG


Komentáře