Rozhovor: Flash je pro nás přirozeným doplňkem

Bezesporu největší událostí z relativně nedávné doby byla ve společnosti Adobe akvizice firmy Macromedia. Nejen o tom, co v Adobe se získanými technologiemi plánují, jsme si promluvili s výkonným ředitelem pro Českou republiku a Slovensko Michalem Metličkou.Bezesporu největší událostí z relativně nedávné doby byla ve společnosti Adobe akvizice firmy Macromedia. Nejen o tom, co v Adobe se získanými technologiemi plánují, jsme si promluvili s výkonným ředitelem pro Českou republiku a Slovensko Michalem Metličkou.
Co proběhlo během roku od akvizice společnosti Macromedia a jak to ovlivnilo lokální trh? Byla podle vás koupě technologií Macromedia šťastnou volbou a jak výraznou roli si myslíte, že budou ve společnosti Adobe hrát do budoucna?
Integrace dvou společností této velikosti je poměrně komplexní záležitost. Muselo dojít ke sjednocení obchodních procesů, licenčních programů, prodejních sítí atd. Ale hlavně se začaly propojovat technologie a produktové řady tak, abychom byli schopni nabídnout co nejlepší řešení pro naše zákazníky. Adobe dodává po spojení více než 75 samostatných produktů, takže si jistě dovedete představit, že jejich provázání není záležitost, která proběhne ze dne na den. Proto také teprve nyní skoro po roce jsou vidět první konkrétní produkty, na kterých již pracovali propojené vývojové týmy. Ovšem teprve příští rok ukáže, kam technologicky směřujeme a jak byla pro nás tato akvizice významná.

Jak vidíte budoucnost některých produktů a technologií z vaší stáje?
Adobe samozřejmě pokračuje ve vývoji nástrojů pro publikování. Naše Creative Suite řada dle mého dominuje tradičnímu publikačnímu trhu, Studio 8 od Macromedie má silnou pozici v oblasti web designu a dosáhli jsme úspěchů i v oblasti videa s Production Studiem. Nesmírně velký potenciál vidíme v Adobe PDF a v souvisejících produktech, ať je to Adobe Acrobat pro kancelářskou práci nebo řada Livecycle, umožňující vytvářet zakázkové podnikové projekty pro státní správu nebo pro komerční sektor. V příštím roce také uvedeme na trh některé úplné novinky jako je projekt Apollo.

Hodláte postupovat k pokud možno co největší integraci a konvergenci?
Ano. Naším cílem je vždy nabízet zákazníkům co nejucelenější sadu produktů, která co nejlépe pokrývá jejich potřeby v oblasti, ve které působí. Chceme, aby naše nástroje vytvářely přirozené prostředí, které umožní uživateli se zaměřovat na tvůrčí činnost. Naším cílem je, aby uživatel nemusel přemýšlet, v jakém formátu by měl vyexportovat fotogragfii, aby ji pak mohl načíst do DTP aplikace, do HTML editoru nebo do videoaplikace. Prostředí musí být co nejotevřenější a co nejméně omezovat. Sjednocené ovládání zase umožňuje daleko rychleji se naučit používat jednotlivé programy. Přechody mezi nimi jsou pak velice přirozené.

Jaký potenciál podle vás skýtá Flash a jak podpoří možnosti formátu PDF?
Flash je pro nás přirozeným doplněním naší PDF platformy. Zatímco PDF tvoří skvělý formát pro dokumentové procesy, dlouhodobou archivaci a platformní nezávislost, Flash nám umožňuje nabídnout úžasné interaktivní možnosti. Máme již rozpracované koncepty, které spojují tyto dva formáty. V některých situacích je vhodnější vysoce interaktivní komunikace na bázi Flashe, ale pro účely archivace či podepisování je zase daleko výhodnější formát PDF. V Acrobatu 8 poprvé představujeme možnost okamžitého přechodu z Acrobatu do on-line videokonference Acrobat Connect, která je právě postavená na platformě Flash.

Adobe nedávno uvedlo novou verzi Acrobatu, Acrobat 8. Jaké novinky přináší uživatelům a co si od něj slibujete z tržního hlediska?
Rodina produktů Acrobat 8 nabízí možnost vykonávat typické dokumentové úlohy. Acrobat nově zavádí dokumentový spis, je podstatně rozšířená možnost zabezpečení dokumentů, archivace naskenovaných dokumentů včetně vysoce kvalitního OCR, zjednodušené a zefektivněné nástroje na schvalování a připomínkování. Nové jsou také možnosti velice snadného vytvoření elektronických formulářů, které je možné vyplňovat s využitím bezplatného Readeru včetně jejich podepsání. To celé je opatřeno novým způsobem ovládání, který je zaměřený na jednotlivé úlohy a umožňuje i nezkušenému uživateli snadno realizovat typické úkony, aniž by se musel dlouze učit ovládat příslušnou aplikaci.
Komentáře