Smrt Steva Jobse ovládla sociální sítě, ale i spam

Jako každý významná událost se i smrt CEO Applu Steva Jobse stala dobrou příležitostí pro kyberútočníky, kteří se snaží nalákat uživatele na infikované stránky.

Smrt Steva Jobse ovládla sociální sítě, ale i spam


Uživatelé jsou zaplavováni spamy, které se snaží například zpochybnit Jobsovu smrt (Is Steve Jobs Really Dead?) a obsahují odkaz na speciálně připravené weby, které mají za cíl infikovat počítač návštěvníka. Jedná se o podobnou situaci jako třeba při smrti Michaela Jacksona, kdy se útočníci snaží zneužít událost, u níž se dá očekávat zvýšená míra zájmu.

Nicméně zneužívání smrti Steva Jobse (více viz článek Zemřel Steve Jobs - vizionář, který vzkřísil Apple) v e-mailech kyberútočníků vypadá trochu hořce, protože zbytek světa vzdává tomuto technologickému vizionáři hold a oceňují jeho zásluhy ve světě IT. Jobs stojí za rozšířením používání myši, grafického rozhraní, ale také současného boomu smartphonů a tabletů, který Apple dokázal svými produkty iPhone a iPad nastartovat. Smrt Steva Jobse dokonce zastínila i ne příliš vydařené představení nového smartphonu iPhone 4S od Applu, které proběhlo jen den předtím.

Na sociálních sítích, jako je Facebook a Google+ vznikají fanouškovské skupiny, které mají za cíl vzdát hold Stevu Jobsovi a toto téma bylo včera jednou z nejdiskutovanějších událostí, třeba Twitter byl dokonce pod náporem uživatelů nějakou dobu přetížen, ale zůstal v provozu.

Také zástupci IT společností, kteří s Jobsem spolupracovali i byli jeho konkurencí, se přidávají k těmto skupinám a vyjadřují svoje pocity z této ztráty. Například Steve Wozniak, který spolu s Jobsem Apple zakládal, vyjadřuje na Facebooku smutek a šok z této zprávy a smrt Steva Jobse přirovnává k událostem, jako byla vražda Johna Lennona, Martina Luthera či Johna F. Kennedyho. Mezi dalšími osobnostmi vyjadřujícími svoje pocity na Facebooku je třeba i Bill Gates, který byl dlouhodobým Jobsovým rivalem i přítelem. Podle jeho slov svět málokdy vidí takovou osobnost, která by měla tak velký vliv a ten podle Gatese pocítí i řada dalších budoucích generací.

Larry Page, CEO Googlu, pak ve skupině na síti Google+, píše, že Steve Jobs byl velký muž s neuvěřitelnými úspěchy a úžasným talentem oslnit ostatní. I přes zdravotní problémy dokázal i v uplynulých měsících učinit stále řadu důležitých kroků a snažil se Pagemu poskytnout několik cenných rad, jakmile nastoupil do nové funkce, třebaže v mobilním světě byly jejich firmy rivaly. Také Michael Dell, zakladatel a CEO společnosti Dell, na Google+ píše, že svět ztratil vedoucího vizionáře, ikonickou legendu IT a dědictví Steva Jobse si podle něj bude pokračovat i s dalšími generacemi, které přijdou. Paradoxně to byl právě Dell, který v roce 1997, kdy se Jobs vrátil do Applu jako CEO, na otázku co by on dělal v nelehké pozici Jobse, odpověděl: „Prodal bych to a vrátil peníze akcionářům“.Komentáře