Sony obviňuje Anonymous z napomáhání útoku na svoje sítě

I když původně společnost Sony informovala, že nechvalně proslulá hackerská skupina Anonymous za útokem na její sítě nestojí, nyní mění názor.


Podle Sony skupina Anonymous přinejmenším pomáhala útoku, který proběhl před dvěma týdny na její sítě PlayStation Network a Qriocity. Hackerská skupina se ovšem od útoku opět ostře distancovala s tím, že s krádeží údajů platebních karet nemá nic společného. V současnosti prý nikdo, kdo je členem tohoto hnutí, neporušil zákon takovým masivním způsobem, jako v případě útoku na sítě PlayStation Network a Qriocity. Ať se na servery Sony vkradl kdokoliv, snažil se prý o to, aby to vypadalo, že je za tento útok zodpovědná právě skupina Anonymous, dodávají její zástupci.

Sony ovšem tvrdí, že i když nechce zveřejňovat žádná obvinění před uzavřením vyšetřování útoku, skupina Anonymous byla přinejmenším za hack částečně zodpovědná, protože uskutečnila na servery společnosti v předchozích týdnech DoS útoky. To podle zástupců Sony mohlo být součástí širší snahy o konspiraci a také pokusem krýt skutečného zloděje. Ať si toho tedy byli zástupci skupiny Anonymous vědomi nebo nikoliv, svým způsobem napomohli krádeži dat a obětí není jen společnost Sony, ale i miliony uživatelů po celém světě. Anonymous se ale brání tím, že dřívější útoky na Sony byly motivovány protestem proti žalobě Sony vůči Georgi Hotzovi, který hacknul PlayStation 3, aby na něm bylo možné provozovat OS Linux. Hotz také jakékoliv spojení s krádeží databáze kreditních karet odmítá a podle něj je hackování něco jiného než loupež a někdo pravděpodobně jen chytře využil situaci.

Sony dále tvrdí, že hackeři, kteří odcizili údaje o platebních kartách, nechali na jednom ze serverů soubor s názvem „Anonymous“, který obsahoval slova „We are legion“ (My jsme legie), což je něco jako fráze z ochranné známky této skupiny. Ještě v pondělí ale zástupci Sony na tiskové konferenci v Tokiu prohlašovali, že nenalezli žádné spojení mezi uskutečněným útokem a skupinou Anonymous.

Je logické, že nyní je v zájmu hackerské skupiny Anonymous se od krádeže distancovat, protože Sony předalo celé vyšetřování americké FBI (neboť šlo o servery umístěné v USA). FBI již v loňském roce hackery z Anonymous stíhala kvůli cíleným útokům na řadu webů, mezi nimiž byl např. Amazon, PayPal, MasterCard či Visa.Komentáře