Soud odmítá vydat data zakladatele MegaUploadu

Novozélandští soudci odmítají vydat advokátům Kima Dotcoma kopie disků ze zabavených počítačů. Soud o vydání zakladatele serveru MegaUpload začne v srpnu.

Soud odmítá vydat data zakladatele MegaUploadu


MegaUploadPoté, co novozélandský soud nevyslechl žádost amerických soudů o zrušení kauce, budou se advokáti Dotcoma snažit o získání jeho finančních prostředků, které má blokované na Novém Zélandu. Jedná se údajně o 20 milionů amerických dolarů (375 milionu korun) patřících Dotcomovi. Jeho právníci se nyní chystají napadnout u soudu způsob zabavení těchto peněz a dosáhnout jejich uvolnění.


Soud se ovšem pozastavuje nad rozdílem mezi výší Dotcomova majetku a jeho odhadovanými příjmy v uplynulých letech. Prozatím se podařilo zajistit celkem necelých 45 milionů dolarů (843 milionů korun), zatímco jeho příjmy se údajně pohybovaly kolem 60 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) ročně.


Další problémy mezi advokáty a soudem vyvolává žádost Dotcomových právních zástupců o vydání kopie dat zabavených při domovní prohlídce. Podle advokátů obsahují údaje důležité pro obhajobu. Soud však odmítá pořídit jejich kopii, protože klonování disků by údajně stálo zhruba 200 tisíc dolarů (3,75 milionů korun) a není jasné, kdo by měl tuto sumu uhradit.


Dotcom mezitím v televizním rozhovoru prohlásil, že nemá v úmyslu opustit Nový Zéland a že se bude americkým obviněním ze všech sil bránit. Na otázku, jestli nemá někde připravený vrtulník, který by ho odvezl mimo dosah americké jurisdikce Dotcom odpověděl: „Jak bych mohl odletět, když mi zablokovali všechny peníze, když mi všechno zabavili? Společnost, která měla možná hodnotu přesahující miliardu dolarů, byla bez soudu odsouzena k smrti, proč bych měl utíkat? Jediná logická a rozumná reakce je bránit se ze všech sil, což právě dělám. A já zvítězím, protože nejsem žádný zločinec a nedělal jsem nic nezákonného.“

Úvodní foto: © Manfred Steinbach - Fotolia.com


Komentáře