Soud povolil Googlu digitalizaci knih a zamítnul žaloby autorů. Jde prý o řádné užití

Googlovský projekt digitalizace knih patří pod americkým autorským zákonem do řádného užití. Soud tak ukončil desetiletý souboj organizace Authors Guild a dalších umělců proti americké společnosti.

Soud povolil Googlu digitalizaci knih a zamítnul žaloby autorů. Jde prý o řádné užití


Google začal v roce 2004 spolupracovat s knihovnami, aby mohl digitalizovat jejich sbírky knih. Mezi naskenovaná díla patřila také ta chráněná autorskými zákony. Autoři tak Google zažalovali v roce 2005 s tím, že společnost porušuje jejich duševní vlastnictví. Google projekt Google Books bránil tím, že jde o řádné užití povolené americkými zákony.

Soud se táhnul několik let a v jednu chvíli se autoři chtěli s Googlem dokonce domluvit. Nakonec však soud uznal „neautorizovanou digitalizaci knih chráněných autorskými právy s tím, že ukázky prací jednotlivých autorů ve vyhledávacím enginu Googlu neporušují řádné užití.“

Kopírování těchto prací totiž podle soudu zmíněná díla „výrazně transformuje“. Jelikož je množství zobrazeného textu na stránkách technologického giganta omezené, naskenovaná kniha nenabízí významný substitut celého originálu.

Authors Guild se snažila argumentovat tím, že protože je Google komerční společností, její akce nemohou spadat pod řádné užití. Soud však jejich námitky neuznal. Povolena tak byla i distribuce digitálních kopií knih, Google se však musel s knihovnami dohodnout, že kopie budou využívány v souladu s autorskými zákony.

Úvodní foto: IDG Czech Republic


Komentáře