Spojení Oraclu a Sunu zřejmě spěje ke zdárnému konci

I když Evropská komise měla nejprve k akvizici Sunu výhrady, díky slibům Oraclu se nyní zdá, že toto spojení nakonec posvětí. Ne všichni jsou však s výsledkem jednání těchto dvou stran spokojeni...


I když v USA bylo spojení odsouhlaseno příslušnými orgány již v létě, Evropská unie k němu měla značné výhrady, neboť měla obavy ze získání open source platformy MySQL Oraclem z hlediska dopadu na trh databází. V uplynulém víkendu byla vedena mezi představiteli Oraclu a Evropské komise nová jednání, na nichž Oracle obhajoval svoji akvizici a z jejich výsledku se zdá, že spojení bude nakonec schváleno.

V minulém měsíci vyjádřili zástupci vyšetřovací komise výhrady k akvizici MySQL, neboť tím mělo být porušeno konkurenční prostředí na trhu s databázemi mezi třemi hlavními rivaly, mezi nimiž je IBM, Microsoft a právě Oracle.

V pondělí však členové vyšetřovací komise zveřejnili své nové stanovisko, podle kterého Oracle vydá sérii závazků určených uživatelům, vývojářům i zákazníkům MySQL, přičemž tyto sliby se mají stát důležitou součástí procesu převzetí této open source databázové platformy. Konkrétně se zástupci obou stran dohodli na tom, že současné podmínky existujících licencí pro databáze MySQL mají zůstat zachovány na dalších 5 let a nebudou v nich prováděny žádné změny.

Finální termín pro vyslovené svého závěru má Evropská komise do 27. ledna, nicméně Neelie Kroesová, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž, prozradila, že je ohledně případu poměrně optimistická a že věří, že dojde k zdárnému zakončení.

Po oznámení tohoto stanoviska se však již ozvaly kritické hlasy, které tvrdí, že se jedná jen o kosmetické ústupky ze strany Oraclu a např. Florian Mueller, který dříve pracoval pro MySQL a je blízký zakladateli této platformy, Michalelu Wideniusovi, je přesvědčený, že 5 let je nedostatečná doba a že v případě dlouhodobých investičních rozhodnutí není zajištěna ochrana investice zákazníků.Komentáře