Společnosti Google a Amazon zlevňují cloudové služby

Amazon Web Services (AWS) opět zlevnily. Jde o 19. snížení cen za šest let. Důvodem je snaha lépe konkurovat ostatním službám. Google snížil ceny za cloudová úložiště dat.

Společnosti Google a Amazon zlevňují cloudové služby


Blogový příspěvek Amazonu prozrazuje více. „U AWS tvrdě pracujeme na tom, abychom měli nižší náklady, což se může projevit i na cenách pro zákazníky. Aby naše podnikání bylo efektivnější, snažíme se zmenšit náklady na hardware, zlepšovat efektivitu provozu, snižovat spotřebu energie a inovovat mnoho jiných oblastí.“


Z blogu dále vyplývá, že výsledkem je „značný pokles ceny“ u služeb Elastic Compute Cloud (EC2), Relational Database Service (RDS), ElastiCache a Elastic Map Reduce.


Amazon, podobně jako ostatní poskytovatelé cloudové infrastruktury, umožňuje uživatelům platit za výpočetní výkon za hodinu. Nicméně mimoto nabízí službu Reserved Instances, u které uživatel platí za delší fixní období a proto je hodinová cena nižší. Nově oznámené slevy budou závislé na geografické poloze. Podle blogu ceny za službu EC2 Reserved Instances spadly až o 37 procent. On-demand ceny čeká o dost nižší pokles, nanejvýš 10 procent.


Oproti tomu ceny RDS Reserved Instances poklesnou až o 42 procent. Tato služba nabízí škálovatelnou relační databázi založenou na MySQL nebo Oracle. On-demand náklady budou podle blogu sníženy o 10 procent jako u EC2. Nové ceny AWS jsou k dispozici v seznamu na webové stránce.


Amazon také přichází s nabídkou pro velké společnosti. Na svém blogu vysvětluje, že „jednou výtkou, kterou někdy slýcháme, je, že zatímco EC2 je úžasnou volbou pro menší společnosti, úspor by mohly dosáhnout i velké firmy.“ Ve skutečnosti „pokud si nějaká firma udělá analýzu, zaznamená při využívání EC2 značné úspory nezávisle na množství operací.“


Stejně jako Amazon, tak i Google zlevňuje službu Cloud Storage. Ta je vytvořena pro vývojáře, kteří chtějí skladovat data svých aplikací v cloudu. Využívá ji mimo jiné i nová služba Google Play, která byla spuštěna tento týden. Základní objem 1 GB je nabízen zdarma, za více obsazeného místa si už musí uživatel připlatit.


Navneet Joneja, produkt manažer služby Google Cloud Storage, prozrazuje více. Poplatky, které jsou založeny na měsíčním využívání, byly zlevněny o 8 až 15 procent v závislosti na množství uložených dat.


Joneja dále podotýká, že „Google má v úmyslu vytvořit extrémně dostupné cloudové úložiště.“ Slevy platí zpětně od 1. března.
Společnost Google také prozradila, že několik výrobců úložišť uzavřelo s touto firmou partnerství a začali využívat Cloud Storage komerčně ve svých produktech. Jde například o firmy Panzura, StorSimple a Gladinet.


Služba Cloud Storage byla v beta verzi spuštěna v roce 2010 a byla pojmenovaná Google Storage for Developers. O své originální jméno a označení jako testová verze přišla v říjnu minulého roku.


Služba má být cloudovým úložištěm pro náročné firemní aplikace, které generují a obsahují obrovské množství dat. Nejde tak o uživatelskou službu, kde by lidé skladovali soubory, jako je tomu u služeb Picasa Web photo manager, balíčku kancelářských nástrojů Docs nebo YouTube pro ukládání a sdílení videa.

Úvodní foto: © T. L. Furrer - Fotolia.com


Komentáře