Spor mezi Googlem a Oraclem jde k americkému Ústavnímu soudu

Americký Ústavní soud bude rozhodovat, zda se bude zabývat sporem mezi společnostmi Google a Oracle, jenž se týká údajného porušování autorských práv u operačního systému Android.

Spor mezi Googlem a Oraclem jde k americkému Ústavnímu soudu


Obě společnosti se u soudů již několik let přou, zda Google porušil autorská práva Oracle, když využil programovací rozhraní z Javy u mobilního operačního systému Android. Ve hře je spousta peněz: Oracle požaduje za údajné porušení autorských práv minimálně miliardu dolarů. Podle některých expertů navíc výsledek celého sporu může ovlivnit svobodu programátorů v používání jiných softwarových API.

Oracle zažaloval před čtyřmi lety Google u okresního soudu, avšak soudce rozhodl v jeho neprospěch. Odvolací soud tento rok rozhodnutí soudu první instance přehodnotil a dal naopak za pravdu Oraclu, tudíž Google zvolil poslední možnost a požádal, aby se celou kauzou zabýval ještě Ústavní soud. To se samozřejmě Oraclu příliš nelíbí.

„Pokud by tisíce řádek kódu, které Google jen tak zkopíroval, neměly mít nárok na žádnou ochranu, znamenalo by to, že v konečném důsledku není pomocí práv duševního vlastnictví nijak chráněn celý kód,“ napsal Oracle v podání Ústavnímu soudu a vyzval jej, aby rozhodnutí odvolací instance již znovu neposuzoval.

„Není pochyb o tom, že Google si mohl napsat svůj vlastní kód, který mohl mít stejné funkce, jako kód Oracle,“ uvedli právní zástupci Oraclu. „Namísto toho se Google vydal cestou plagiátorství.“

Na druhou stranu Google tvrdí, že neměl jinou možnost a musel některé části Javy při vývoji Androidu zkopírovat, jelikož Java byla velmi populární a programátorům bylo potřeba poskytnout pro ně známé API. Jak uvedl dále Google, takový „funkční“ kód není podle amerického práva duševního vlastnictví způsobilý k žádné ochraně. A to je ta klíčová otázka, o níž má Ústavní soud rozhodovat.

Americký Ústavní soud se nemusí podle tamní Ústavy zabývat všemi předloženými případy, avšak pouze těmi, které řeší významnou právní otázku. 

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře