Steve Jobs opět pohanil BlackBerry a Android

Steve Jobs, CEO společnosti Apple, vyvolal negativní reakce společností RIM a Google, neboť během konferenčního hovoru k finančním výsledkům Applu se do těchto firem poměrně ostře opřel.


Veřejná kritika konkurence nebyla u Jobse dříve příliš zvykem, nicméně poslední dobou CEO Applu přiostřuje svoje vystupování a již v létě vyvolat řadu negativních reakcí u výrobců mobilů tím, že tvrdil, že problémy s příjmem signálu mají i další telefony, než jen iPhone 4.

Jobs má samozřejmě důvod k tomu být uštěpačný, neboť výsledky jeho společnosti jsou povzbudivé. Ta vykázala za poslední čtvrtletí svého fiskálního roku 2010, které skončilo 25. září 2010 rekordní tržby ve výši 20,34 miliard dolarů a čistý čtvrtletní zisk 4,31 miliardy dolarů, neboli 4,64 dolaru na akcii. Společnost Apple za toto čtvrtletí konkrétně prodala 3,89 milionu počítačů Mac, což představuje 27procentní jednotkový nárůst proti stejnému čtvrtletí minulého roku. Společnost za čtvrtletí prodala dále 14,1 milionu telefonů iPhone, což představuje 91procentní jednotkové zvýšení oproti témuž čtvrtletí předchozího roku. Apple za čtvrtletí současně prodal i 9,05 milionu zařízení iPod, což představuje 11procentní jednotkový pokles proti stejnému období předcházejícího roku a také 4,19 milionu přístrojů iPad.

Co se týká zmíněné kritiky, konkrétně se Jobs vyjadřoval o tom, jak jeho společnost již nechala v počtu prodaných smartphonů firmu RIM daleko za sebou a ten podle něj nemá v dohledné budoucnosti Apple dohnat. Podle něj RIM, výrobce telefonů BlackBerry, čeká úkol, který připodobnil ke „slézání vysoké hory“, neboť se musí pohybovat mimo svoje dosavadní teriotorium a bude pro ně výzvou vytvořit platformu, se kterou by dokázali přesvědčit vývojáře, aby pro ni tvořili svoje aplikace podobně jako pro iOS a pro Androiod.

Jobs se dále negativně vyjádřil o tabletech s malými 7“ displeji a kritizoval i čísla aktivace přístrojů s Androidem. Podle něj se Eric Schmidt v minulém týdnu chlubil tím, že jeho společnost aktivuje asi 200 000 telefonů s Androidem každý den, ale Apple jich za poslední měsíc aktivovat průměrně 275 000, v posledních dnech jde dokonce o 300 000 telefonů denně. Analytici ovšem z dlouhodobého hlediska věří spíše Androidu než iOS. Jobsovi se také nelíbí, že platforma Googlu je označována jako otevřená, zatímco iOS jako uzavřený a podle něj je toto rozlišení zavádějící. Zástupci obou firem se již vůči Jobsově kritice ohradili.Komentáře