Steve Sinofsky, prezident divize Windows, odstoupil z funkce

Společnost Microsoft zažila se začátkem nového týdne jednu výraznou změnu na nejvyšších pozicích. Dosavadní viceprezident pro Windows a Windows Live s okamžitou platností odstoupil ze své funkce.

Steve Sinofsky, prezident divize Windows, odstoupil z funkce


Steve Sinofsky, který pracoval v Microsoftu od roku 1989, stál za záchranou debaklu po uvedení Windows Vista. Windows 7 se staly úspěšným následovníkem Windows XP, kterým konečně začaly ubírat uživatele. Sinofsky stál i u zrodu nového grafického uživatelského rozhraní Windows 8 uvedených před třemi týdny. Podle analytiků může být důvodem k okamžitému odchodu nespokojenost vedení s prodeji nové verze.

Sinofského místo zaujme Julie Larson-Greenová, která měla dosud na starost vývoj a výrobu softwaru i hardwaru v rámci divize Windows. Obchodní stránku provozu divize převezme finanční ředitel Tami Reller. Microsoft neoznámil důvod tak náhlého odchodu. Generální ředitel Steve Ballmer Sinofskému v prohlášení ke všem zaměstnancům společnosti poděkoval za dosavadní práci, nicméně dodal, že v rámci společnosti musí dobře spolupracovat všechny divize. To by mohlo nasvědčovat tomu, že členům širšího vedení se nelíbila přílišná samostatnost Sinofského a jeho neochota spolupracovat s ostatními odděleními.

Sinofsky se stal hlavní osobou propagující nový způsob ovládání Windows i expanzi mimo tradiční platformu x86. Pravidelně přispíval na firemním blogu a byl to on, kdo jako první představil tablet Surface nebo informoval o chystané podpoře architektury ARM. Sinofsky ve svém prohlášení děkuje Microsoftu i jeho zaměstnancům za léta strávená ve společnosti. „Skláním se před profesionalitou a štědrostí všech, se kterými jsem měl to štěstí pracovat v této skvělé společnosti,“ uvedl ve svém prohlášení.

Podle analytiků by hlavním důvodem mohlo být nenaplněné očekávání prodejů nové verze Windows 8. Například podle Michaela Silvera z agentury Gartner mlčí Microsoft o celkových prodejích Windows 8 i tabletu Surface, který je prozatím k dispozici s procesory ARM a novou verzí systému pro tuto platformu nazvanou Windows RT. Toto opatrné mlčení „může znamenat, že se nenaplnila očekávání,“ vysvětluje Silver.

Podle Ala Gillena z agentury IDC může vedení Microsoftu litovat příliš odvážné změny v uživatelském rozhraní Windows 8. Sada dlaždic vhodná pro dotykové ovládání působí nezvykle zejména na podnikové zákazníky, kteří i z tohoto důvodu zvažují setrvání u Windows 7. „Došlo k tak výrazné změně ovládání, že podnikoví zákazníci mohou nový produkt odmítnout jen z tohoto jediného důvodu,“ míní Gillen. Analytik se zaobírá myšlenkou, že by v další verzi systému mohl vzniknout jakýsi hybrid Windows 7 a Windows 8, který by byl přijatelný i pro podnikové uživatele. Přitom přechod do tradičního ovládání není ani v nové verzi Windows nijak složitý. Možná by stačilo více osvěty.

Úvodní foto: © IDGNS Boston


Komentáře