Superpočítače IBM pomohou v boji s ebolou

IBM spustilo v rámci boje proti nemoci ebola systém, který umožní obyvatelům Sierra Leone hlásit podezřelé případy ve svém okolí. Zdravotnické organizace díky němu následně budou moci analyzovat šíření nákazy v reálném čase.

Superpočítače IBM pomohou v boji s ebolou


Vládní agentury a zdravotnická zařízení budou díky novému systému moci mít přehled nad aktuální situací týkající se rozšiřování eboly. K ohlašování možných případů nakažení ebolou budou lidé moci používat SMS zprávy nebo hlasové hovory.

„Zaznamenali jsme potřebu rychle vyvinout systém, který umožní komunitám přímo postiženým ebolou poskytnout informace týkající se rozšiřování této nemoci vládě a zdravotnickým organizacím,“ uvedl doktor Uyi Stewart z IBM Research v Africe. „Pomocí mobilní technologie jsme tak lidem umožnili komunikovat přímo s vládou.“

Podle Khadiji Sesaye z vládní agentury v Sierra Leone nový systém navíc umožnil vládě „komunikovat s širokou veřejností, díky čemuž je možné vytvářet akčiní plány v boji proti ebole.“ Lidé jsou k co možná největšímu využívání systému podněcováni pomocí vysílání v rádiu a operátor Airtel zprovoznil bezplatné číslo, pomocí kterého mohou občané bezplatně zasílat textové zprávy.

Všechna data, které systém IBM obdrží, analyzují jeho superpočítače tak, aby mohla být co nejrychleji vyhodnocena. V oblastech, které jsou podle dat ze systému IBM postiženy nákazou eboly nejvíce, vláda pak zvyšuje dodávky hygienckých potřeb a elektřiny. IBM nyní pracuje na rozšíření svého systému tak, aby byl schopen analyzovat signál z mobilních telefonů, díky čemuž by bylo možné lépe mapovat rozšiřování nákazy a předpovídat jak se bude situace vyvíjet.

IBM není jedinou technologickou společností, která se snaží v boji proti ebole pomoci. Například firmy LG a Samsung již věnovaly tisíce telefonů pracovníkům zdravotnických organizací, aby spolu mohli v postižených zemích lépe komunikovat. Na druhou stranu eboly už zneužívají i kybernetičtí zločinci - minulý týden se objevila informace o tom, že hackeři distribuují e-mailem, jenž má údajně pocházet od Světové zdravotnické organizace, škodlivý kód. Také Česko neznámé osoby vydírají výhružkou šíření nákazy této choroby.

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře