Systém pro správu domén jako open source

Registrační systém FRED, vyvinutý sdružením Cz.nic, je volně k dispozici jako open source. Zájem o využití a spolupráci na rozvoji systému FRED projevilo již několik národních registrů domén.Registrační systém FRED, vyvinutý sdružením Cz.nic, je volně k dispozici jako open source. Zájem o využití a spolupráci na rozvoji systému FRED projevilo již několik národních registrů domén.

Správce národní domény Cz Sdružení Cz.nic, uvolňuje systém FRED (Free Registry for ENUM and Domain) pro registraci a správu domén. Systém FRED je interním projektem sdružení CZ.NIC. Od září 2006 jsou v tomto systému spravovány domény ENUM, od 1. října 2007 spravuje sdružení v systému FRED také českou národní doménu CZ.

FRED byl uvolněn jako open source software pod licencí GNU GPL. Zájemci mají možnost získat tento systém, včetně zdrojových kódů, na internetové adrese ZDE . Software mohou volně používat, modifikovat ho a dále šířit za podmínek stanovených licencí GPL. Systém FRED využívá ke svému fungování i další výhradně open source aplikace, jako Linux, Apache či PostgreSQL. Zájem o využití a spolupráci na dalším rozvoji systému již projevila řada světových registrů domén. V současné době neexistuje na světě jiný projekt open source registračního systému, jehož vlastnosti by byly srovnatelné se systémem FRED.


Komentáře