Smartphony Samsung Galaxy ohrožuje vážná bezpečnostní chyba

Smartphony řady Galaxy jihokorejské společnosti Samsung obsahují závažnou bezpečnostní díru, díky které na ně mohou útočníci na dálku nainstalovat škodlivý kód nebo odposlouchávat hovory.

Smartphony Samsung Galaxy ohrožuje vážná bezpečnostní chyba


Americká společnost NowSecure zveřejnila zprávu, podle které software Swift předinstalovaný na více než 600 milionech zařízeních Samsungu obsahuje díru, jež útočníkům na dálku umožňuje monitorovat trafik uživatele a spouštět na jeho telefonu škodlivé kódy.

Špatnou zprávou je, že aplikaci Swift není možné z telefonu odinstalovat a útočníci mohou díru zneužít i tehdy, pokud uživatel tento software nepoužívá.

Swift má na telefonech řady Galaxy přístup k většině jejich funkcí. Útočník tedy může na zařízení nic netušícího uživatele tajně nainstalovat červa, přistupovat k jeho fotoaparátu, mikrofonu a GPS, odposlouchávat hovory, nechat si přeposílat textové zprávy, či dokonce měnit nastavení aplikací.

Představitelé NowSecure tvrdí, že na chybu upozornili Samsung již v prosinci minulého roku a kromě toho o ní byl vyrozuměn i americký Computer Emergency Readiness Team (CERT) a vývojářský tým Googlu, který pracuje na Androidu. Samsung údajně začal mobilním operátorům distribuovat patch „na počátku roku 2015“, však neví se, kolik z nich aktualizaci poskytlo svým zákazníkům.

Na seznamu potenciálně nebezpečných zařízení jsou i vlajkové lodě Samsungu jako Galaxy S6, S5, S4 či S4 mini.

Jelikož není možné Swift odinstalovat, uživatelé by se podle NowSecure měli vyhýbat nezabezpečeným Wi-Fi sítím a/nebo používat jiné mobilní zařízení. Jak podotkli experti z NowSecure, aplikace SwiftKey dostupná v Google Play, jež je založena na stejném SDK, nemá se Swiftem žádnou spojitost a její instalace či smazání nemá na přítomnost díry vliv. To potvrdil i CMO Swiftkey Joe Bradwood.

„Swift je technologie, kterou dodáváme Samsungu, přičemž na této technologii je postaven systém předpovídání slov, které uživatel píše na klávesnici. Problém však není přímo ve Swiftu ale ve způsobu, jakým je tato technologie do zařízení Samsungu integrována,“ uvedl Bradwood s tím, že zmíněná díra není příliš riziková.

„Uživatel musí být připojen k určité síti, kde čeká hacker připravený se do zařízení nabourat.“

Úvodní foto: samsung


Komentáře