Tištěná Britannica končí, přesouvá se na internet

Konec největší encyklopedie světa má zřejmě na svědomí internetový projekt Wikipedia.

Tištěná Britannica končí, přesouvá se na internet


BritannicaEncyclopaedia Britannica, jak zní přesný název rozsáhlého díla, se přestane tisknout po 244 letech od prvního vydání. Její autoři se místo toho chtějí více zaměřit na internetové vzdělávací produkty. Vydavatelství již zastavilo výrobu dalších kopií a z pultů obchodů tak brzy zcela zmizí poslední výtisky 32-svazkového díla.

Jedním z možných důvodů, proč encyklopedie končí, jsou klesající příjmy způsobené příchodem populární Wikipedie. Právě s tou se chce vydavatelství nyní přímo utkat. Po celý příští týden proto bude volně přístupná Britannica Online a uživatelé budou moci obě encyklopedie porovnat.

Na popularitu Wikipedie již v minulosti doplatilo mnoho jiných projektů. Jedním z nich byla multimediální encyklopedie Encarta od Microsoftu, která svůj provoz ukončila v minulém roce. Je totiž velmi těžké konkurovat encyklopedii, jejíž obsah je nepřetržitě aktualizován tisícovkami dobrovolníků z celého světa. Problém každé tištěné encyklopedie je navíc ten, že je zastaralá již ve chvíli svého uvedení na trh.

Vydavatelství Britannica, v kterém na plný úvazek pracuje asi 100 editorů, však přímou spojitost konce tištěné encyklopedie s Wikipedií popírá. „Tohle nemá nic společného s Wikipedií ani Googlem. Jde zkrátka o to, že Britannica nyní prodává své digitální produkty velkému množství zákazníků,“ řekl Jorge Cauz, prezident společnosti.

Výhodou Britanniky v konkurenčním boji s Wikipedií může být její přesnost. Vzhledem k tomu, že obsah Wikipedie může měnit naprosto každý, se totiž nedá zcela zabránit tomu, aby data nebyla upravována podle subjektivních pocitů daného editora. Na druhou stranu však neexistuje žádná relevantní studie, která by přesnost obou projektů porovnávala.

Úvodní foto: © Encyclopedia Britannica


Komentáře