Trendy ve virtualizaci? Kontejnery, hyperkonvergence či disagregace

Experti odhadují, že tento rok bude v oblasti virtualizace ve znamení disagregace, kontejnerových funkcí pro sítě a konsolidace hráčů v oblasti SDN. Co si máte pod těmito pojmy představit a jak silně mohou ovlivnit vaše současné IT?

Trendy ve virtualizaci? Kontejnery, hyperkonvergence či disagregace


Firma Big Switch Networks se domnívá, že dva významní dodavatelé letos oznámí strategie pro disagregaci a white box networking. Disagregace zahrnuje odstraňování hardwarových a softwarových závislostí, aby mohly komoditní přepínače využívat síťové operační systémy od různých dodavatelů a aby operační systémy mohly pracovat na různém přepínacím hardwaru.

Dosud se z velkých dodavatelů pro disagregaci rozhodly například firmy HP, Dell nebo Juniper. Předpokládá se, že Cisco a Arista se v určitém smyslu také přidají, ale rozsah zatím není úplně jasný.

Big Switch si nechtěl specifikovat, kdo bude těmi dvěma subjekty, které vkročí na pole disagregace, ale je si jistý, že letos uvidíme v tomto směru na trhu velkou změnu.

„Jak víte, trh rychle akceleruje a zákazníci požadují výběr,“ tvrdí Doug Murray, výkonný ředitel společnosti Big Switch. „Pro mě to není otázka, ‚zda‘ tyto velké síťové společnosti přejdou na disagregaci, ale spíše ‚kdy‘.“ Přestože existuje několik zřejmých kandidátů, je podle něj nevyslovenou otázkou, kdy Cisco pocítí dostatečný tlak od zákazníků, aby se k tomuto trendu firma výrazně přidala.

Murray také věří, že počet šesti nezávislých dodavatelů SDN, mezi které patří i společnost Big Switch, se do konce roku sníží na tři, a to buď prostřednictvím akvizic, nebo ukončením činnosti. A Murray samozřejmě věří, že firma Big Switch bude tou, která bude pokračovat i nadále.

„Očekáváme, že Big Switch bude i nadále geograficky expandovat a udrží si svůj 300% meziroční nárůst, a přitom zůstane nezávislá,“ doufá Murray.

Úvodní foto: Fotolia © pixeltrapVyšlo v Computerworldu 4/2016
Celý analytický článek si můžete přečíst v aktuálním Computerworldu č. 4/2016, který právě vyšel.
Komentáře