UMTS míří na frekvence GSM

Zajímavý obrat v politice využívání frekvenčních pásem pro mobilní služby slibují nejnovější kroky Office of Communications (Ofcom), telekomunikačního regulačního orgánu ve Velké Británii. Ten totiž vážně zvažuje, že mobilním operátorům poskytne pro provozování 3G sítí formou aukce i ty kmitočty, které byly dosud vyhrazeny pro služby sítí 2G, jako je GSM.Zajímavý obrat v politice využívání frekvenčních pásem pro mobilní služby slibují nejnovější kroky Office of Communications (Ofcom), telekomunikačního regulačního orgánu ve Velké Británii. Ten totiž vážně zvažuje, že mobilním operátorům poskytne pro provozování 3G sítí formou aukce i ty kmitočty, které byly dosud vyhrazeny pro služby sítí 2G, jako je GSM.
Přitom sama Evropská unie připouští, že určité změny v oblasti restrikcí, na jakých frekvencích se mají konkrétní telekomunikační služby nabízet, je třeba v dohledné době zavést.
Direktiva EU z roku 1987 vymezuje pro GSM standard kmitočty 900 a 1 800 MHz, což ve své době vedlo k výraznému urychlení a usnadnění zavedení služeb GSM (sítě 3G jsou nyní provozovány na frekvenci 2 100 GHz). Tento předpis ale v současnosti podle Evropské komise rozvoj sítí 3G spíše brzdí. Návrh Evropské komise by přitom podle pozorovatelů mohl získat v parlamentu a v Radě ministrů EU podporu ještě do konce tohoto roku.
Otevřením spektra 900 MHz se mimo jiné vylepší dostupnost signálu 3G uvnitř budov a také zlepší dostupnost služeb mimo velké aglomerace – to vše provoz sítě výrazně zlevní. Ofcom třeba tvrdí, že by tamější operátoři mohli při zachování vysoké kvality služeb provozovat až o 10 000 méně základnových stanic.
Kroky ohledně uvolnění GSM pásem pro 3G služby podle asociace GSMA intenzívně připravují kromě Velké Británie i další evropské země, mimo jiné Francie či Finsko.
Analytická společnost Ovum je přesvědčena, že díky zpřístupnění 900MHz pásma by se mohl počet uživatelů služeb 3G v západní Evropě (oproti stavu, kdy se tak nestane) zvýšit v roce 2012 o 65 milionů, tedy na 300 milionů. V současnosti přitom tamější 3G sítě využívá zhruba 50 milionů lidí.


Komentáře