Uživatelé Windows 10 podepisují petici proti způsobu distribuce systémových aktualizací

„Máme právo vědět, co instalujete do našich počítačů,“ ozývají se uživatelé Microsoft Windows 10. A začali proto podepisovat petici za větší transparentnost systémových aktualizací.

Uživatelé Windows 10 podepisují petici proti způsobu distribuce systémových aktualizací


Uživatelé Windows 10 sepsali petici za větší transparentnost systémových aktualizací. Požadují mimo jiné možnost jejich ignorování, která, pokud by prošla, by znamenala konec operačního systému poskytovaného jakožto služby. Petici uveřejněné na webu Change.org začátkem nového týdne chybí už jen pár desítek podpisů do stanoveného počtu dvou a půl tisíce.

„Abychom mohli efektivně pracovat s Windows 10, Microsoft musí změnit jak samotný systém, tak  svou strategii jeho podpory,“ píše poměrně radikálně Susan Bradley, která vznik petice adresované výkonnému řediteli Microsoftu Satya Nadellovi před týdnem iniciovala.

Bradley přitom není obyčejnou uživatelkou Windows, ale IT odbornicí, která se systematicky věnuje problematice patchů operačního systému a na Microsoft v souvislosti s Windows 10 tlačí už od srpna. Aktuální petice je však zatím nejráznějším krokem z její strany, po společnosti mimo jiné žádá, aby změnila způsob, jakým systémové aktualizace distribuuje.

„Potřebujeme možnost odložit či skrýt aktualizace, které mají negativní vliv na funkčnost systému nebo nežádoucí vedlejší účinky,“ píše dále Bradley v petičním textu. „Jako dlouhodobí uživatelé Windows chápeme potřebu pružnějších a rychlejších bezpečnostních aktualizací, tahle pružnost by však pro systém neměla představovat dodatečná rizika.“

Po Nadellovi rovněž žádá, aby uživatelům poskytoval srozumitelnější a lidštěji podané informace o tom, co který update obnáší.

„Microsoft by měl poskytovat detailnější informace o aktualizacích. Jejich kumulativní model vítáme, ovšem nedostatečné informace nám neumožňují věnovat potřebnou péči tomu, abychom mohli Windows 10 udržet bezpečným.“

A zatím se Bradley setkává s podporou, petičníci přibývají po desítkách denně, přičemž mnozí využívají prostoru podpořit petici nejen podpisem, ale i slovně.

„Máme právo vědět, co instalujete do našich počítačů,“ píše například uživatel podepsaný jako Jim Mitchem. Řada se jich vyjádřila i v tom smyslu, že odmítá upgradeovat svůj systém na Windows 10 do té doby, než bude Microsoft konkrétnější v tom, co přesně prostřednictvím OS do počítačů uživatelů instaluje.

Těžko však předpokládat, že by několik stovek či tisíc podpisů společnost přimělo k nějaké akci. Zvlášť, když ji může hřát skutečnost, že Windows 10 už běží na více než 110 milionech počítačů. A ani podobné případy z minulosti nejsou pro petičníky zrovna optimistické.

Když se například před dvěma lety víc než sto tisíc lidí podepsalo pod petici adresovanou Googlu proti zrušení Readeru a přidružených RSS služeb, s internetovým molochem to ani nehlo.

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře