Válka formátů pokračuje

Soupeři na poli kancelářských sad – společnosti Microsoft a OpenOffice.org – uvedli souběžně sadu doplňkových nástrojů. Každá přitom podporuje budování aplikací okolo vlastního souborového formátu a zlepšuje spolupráci s vlastní kancelářskou sadou.Soupeři na poli kancelářských sad – společnosti Microsoft a OpenOffice.org – uvedli souběžně sadu doplňkových nástrojů. Každá přitom podporuje budování aplikací okolo vlastního souborového formátu a zlepšuje spolupráci s vlastní kancelářskou sadou.

OpenOffice.org přišel s nástrojem, který vývojářům umožňuje přidat možnost ukládat dokumenty ve formátu ODF (Open Document Format) do celé řady aplikací. V podstatě jakákoli aplikace s obsahem, tak může tuto volbu obdržet.

Prvotní verze nástrojové sady ODF Toolkit Project byla zpřístupněna on-line a členové open source komunity mají možnost přispět k jejímu vývoji.

Microsoft a konkurence Open XML

Microsoft zase vyvinul nástroj, s jehož pomocí můžete budovat aplikace pro sadu Office 2007 postavené na Open XML – konkurenčním souborovém formátu ODF.

Office 2007 je od zítřka, tedy od 30. ledna k dispozici nejen podnikové klientele, ale i širší veřejnosti.

Toolkit for Microsoft Windows SharePoint Services 3.0, Toolkit for Microsoft Office SharePoint Server 2007 a Toolkit for Microsoft Office Project 2007 poskytují technické směrnice a ukázkový kód, které mají vývojářům pomoci s budováním Office Business Applications, jak je nazývá Microsoft. Cílem je kupříkladu dát zaměstnancům přístup k back-end systémům pomocí nového uživatelského rozhraní s názvem Office Fluent.
Microsoft oznámil, že jej hodlá poskytovat bez licenčních poplatků.

Standard ISO? A jen jeden?

Organizace ISO (International Organization for Standardization) nedávno schválila ODF jako mezinárodní standard souborového formátu pro dokumenty. Ten je podporován podniky, jako jsou IBM či Sun (ti mají vlastní verzi OpenOffice s názvem StarOffice).

Na druhou stranu Open XML společnosti Microsoft byl nedávno schválen jako standard organizací Ecma International – ISO mu však své požehnání prozatím odpírá.

Další informace

Stáhněte dokument zaměřený na souborové formáty použité v Office 2007: najdete ho zde (200 KB, Word, angličtina).


Otázky a odpovědi na téma Ecma Office Open XML Formats najdete na stránkách Microsoftu zde (angličtina, externí odkaz).
Na českých stránkách se podobné téma nepodařilo najít.


Bližší informace o Office 2007 najdete na Computerworldu zde.Základní informace o OpenOffice.org 2 najdete zde (angličtina, externí odkaz).Calc v OpenOffice.org 2 umí už i plných 65.536 řádek tabulky.-----------------------
Co je OpenOffice.org 2?
Kancelářský balík konkurující MS Office, který se skládá se z následujících, a oproti verzi jedna propracovanějších, programů:
Writer – textový procesor.
Calc – tabulkový procesor se schopností prezentovat vaše data i v grafické podobě.
Impress – multimediální prezentace.
Draw – vektorový kreslící program s dynamickými ilustracemi ve 3D.
Base – databázová aplikace.
Math – program pro práci s matematickými symboly vybavený grafickým rozhraním a editorem rovnic.


Foto: OpenOffice.org, Microsoft


Komentáře