Veletrh CommunicAsia 2008: Smršť mobilních novinek

Téměř po skončení Computexu proběhl další velký veletrh zaměřený na novinky v oblasti mobilních přístrojů – CommunicAsia, který se konal v Singapuru ve dnech 17. až 20. června. Trendem letošního roku byly přístroje s GPS navigací, jejichž masový nástup je podle expertů jednou z nejvýznamnějších událostí letošního roku.Téměř po skončení Computexu proběhl další velký veletrh zaměřený na novinky v oblasti mobilních přístrojů – CommunicAsia, který se konal v Singapuru ve dnech 17. až 20. června. Trendem letošního roku byly přístroje s GPS navigací, jejichž masový nástup je podle expertů jednou z nejvýznamnějších událostí letošního roku.

Cílem veletrhu bylo reflektovat trend prolínání informačních a komunikačních technologií s digitálními médii, včetně plného spektra konvergenčních technologií a aplikací pro zlepšení komunikace v podnicích a mezi koncovými uživateli. Tento veletrh má tradici již od roku 1979 a slouží jako globální platforma pro mobilní operátory, poskytovatele služeb, prodejce a konzultanty v oblasti komunikací, a také jako místo pro prezentování technologií nadcházejících let.

Právě pokračující pokles cen mobilních technologií způsobuje každoročně nárůst funkcí, které prodávané přístroje obsahují. Jednou z nejvýznamnějších novinek v roce 2008 by v tomto odvětví mělo být podle expertů právě spojení mobilních telefonů s GPS. Tato technologie je již velmi dobře zavedená například v automobilovém průmyslu nebo v oblasti turistiky a je ve fázi rychlého rozvoje, kdy by se v roce 2011 mělo prodat až 50 milionů GPS přijímačů, zatímco v roce 2006 to pro srovnání bylo 20 milionů kusů. Pokles ceny pak povede k nárůstu množství mobilních telefonů, které budou obsahovat GPS čipy, neboť jejich cena v roce 2008 spadne na několik dolarů, což by mělo podle studie Deloitte's Telecommunications způsobit novou vlnou jejich rozšiřování.

V mobilních telefonech navíc může být GPS technologie rozšířena o informace, zprostředkovávané pomocí GSM sítí, kdy by digitální mapy mohly být aktuálně doplňovány například informacemi o dopravním provozu. Jedinou výraznou nevýhodou zůstává v tomto případě nutnost přímé viditelnosti mezi přijímačem a satelitem, což přináší omezení například v hustě zastavěných městských oblastech a budovách.

Z mnoha vystavovaných novinek na CommunicAsia stojí za představení nová přenosná navigační zařízení, C320b a C230 od společnosti Mio Technology (na obrázku vpravo nahoře), která obsahovala předinstalované mapy čtyř zemí Jihovýchodní Asie – Thajsko, Indonésie, Singapur a Malajsie.

Díky uvedení novinek Mio C320b a C230 bude Mio údajně první značkou, která nabídne předinstalované mapy Jihovýchodní Asie v přenosném navigačním zařízení. Ta jsou vytvořena především pro byznysmeny i z ostatních částí světa, kteří často cestují, a kterým C320b nebo C230 poskytne náhradu za papírové mapy měst. Uživatelům navigace nabídnou jednoduchý způsob vyhledávání míst schůzek, restaurací, hromadné dopravy, či jiných oblíbených míst.
Nenechte si ujít:
Nové mobilní technologie zásadně změní náš život

Gartner: mobilní platby čeká boom!

Boom mobilního internetu a mobilních zařízení přichází

Asus představil mini PDA telefon P320 s GPS navigací

Další zajímavou novinkou na CommunicAsia byl nový mobilní telefon od Samsungu, nazvaný Omnia (na obrázku vlevo), který se nápadně podobá iPhonu od Apple. Vyznačuje se 3,2“ displejem s rozlišením 240 x 400 bodů, podporou frekvencí 850/900/1800/1900 MHz či HPDPA a EDGE. Omnia bude k dispozici s kapacitou 8 nebo 16 GB a podporuje mimo jiné řadu video standardů od DivX, Xvid, H.263, H.264, Windows Media Video až po MP4. Dále je vybaven 5 MPx fotoaparátem a GPS přijímačem. Rozměry novinky jsou 112 x 57 x 12,5 mm a dostupný by měl být v Evropě již od července.

Podle společnosti Canalys, zabývající se průzkumem trhu, vzrostly dodávky přenosných navigačních zařízení v asijsko-pacifické oblasti v roce 2008 oproti roku loňskému o 72% na 947.720 kusů.


Komentáře