Vista na bezdiskových PC i virtuálním stroji

Podnikoví zákazníci mají možnost zvolit jednu ze dvou nově dostupných licenčních možností. První alternativa dává podnikovým uživatelům možnost spuštění Enterprise edice Windows Vista na bezdiskových počítačích. Druhá licenční alternativa s názvem Vista Enterprise Centralized Desktop dá zájemcům vůbec po prvé možnost spustit klientskou verzi na virtuálních strojích na serverech v datových centrech.Podnikoví zákazníci mají možnost zvolit jednu ze dvou nově dostupných licenčních možností. První alternativa dává podnikovým uživatelům možnost spuštění Enterprise edice Windows Vista na bezdiskových počítačích. Druhá licenční alternativa s názvem Vista Enterprise Centralized Desktop dá zájemcům vůbec po prvé možnost spustit klientskou verzi na virtuálních strojích na serverech v datových centrech.

Bezdisková PC neobsahují fyzický pevný disk, místo toho přistupují ke vzdálenému disku na síti, z nějž si do paměti streamují obraz (image) operačního systému.

Jednotlivé společnosti zabývající se správou citlivých dat (například finanční či vládní instituce) tak z bezpečnostních důvodů prý vyjádřily zájem o provoz Windows Vista na těchto strojích. Sám Microsoft však připouští, že zmíněné licence dnes při provozu bezdiskových PC implementuje jen málokdo a jejich doba teprve přijde.

K provozu Windows Vista Enterprise na bezdiskových PC musejí zákazníci využívat bootovací software třetí strany (například firmy Citrix). Ten pak počítači umožní nalezení kopie Windows na síti LAN a zpětné "streamování" softwaru na lokální hardware. Nutno podotknout, že pro zákazníky, kteří již licenci na Enterprise edici Windows Vista vlastní, je tato alternativa bezplatná.

Licence Vista Enterprise Centralized Desktop začne být zákazníkům nabízena pravdědpodobně někdy v průběhu července, a to za zatím blíže nespecifikovaný poplatek.


Komentáře