Vodafone začíná budovat 3G síť pro mobilní internet

Společnost Vodafone Czech Republic oznámila, že začíná rozšiřovat svoji stávající pro mobilní síť o technologii UMTS.Společnost Vodafone Czech Republic oznámila, že začíná rozšiřovat svoji stávající pro mobilní síť o technologii UMTS.

Zákazníci Vodafonu budou moci poprvé využít 3G síť ve vybraných částech Prahy údajně v prvním čtvrtletí roku 2009. Tento operátor sice podle svých slov pokrývá 85 % populace ČR datovými přenosy v rámci technologie EDGE, nicméně její rychlost není v současnosti pro řadu zájemců pravděpodobně již dostačující.

„Postupná výstavba sítě 3G odráží současnou poptávku zákazníků po mobilním internetu a garantuje nejlepší zákaznickou zkušenost s ohledem na cenu a kvalitu,” říká Muriel Anton, generální ředitelka společnosti Vodafone Czech Republic a dodává: "Je to jeden z nezbytných kroků k naplnění naší UMTS licence. Zároveň pokračujeme ve vyjednávání o sdílení sítě s našimi partnery, protože z dlouhodobého hlediska se jedná o nejeefektivnější řešení mobilních internetových služeb jak pro zákazníky, tak pro operátory a životní prostředí."

"Výstavbu 3G sítě vnímáme jako přirozenou cestu k budoucímu využití technologie LTE," říká Pavel Kos, viceprezident pro technologie společnosti Vodafone Czech Republic a dodává: "Rok 2009 bude rokem internetu v mobilu. Před dvěma týdny jsme zákazníkům představili nový internetový portál pro mobilní telefony Vodafone live! a optimalizovali jsme prohlížení internetových stránek v mobilech. Očekáváme, že poptávka po internetu v mobilních sítích díky této nabídce podstatně vzroste. "

Vodafone začíná podle svých slov budovat svou síť UMTS na platformě Nokia Siemens Networks. Pro počáteční výstavbu sítě bude použit speciální vrtulník (na fotografii pod článkem), který je podle slov zástupců operátora mnohem účinnější a nákladově efektivnější, než použití tradičních mobilních jeřábů, zvlášťě v zastavěných oblastech.


Pro výstavbu 3G sítě bude použit i speciální vrtulník.


Komentáře