Všechna data uživatelů MegaUpload budou smazána

V průběhu tohoto týdne by měl být odstraněn veškerý obsah serverů MegaUpload včetně všech legálních souborů.

Všechna data uživatelů MegaUpload budou smazána


Podle soudních dokumentů se tento týden bude muset padesát milionů uživatelů serveru MegaUpload pravděpodobně rozloučit se svými daty. Ve druhé polovině týdne totiž začnou dvě hostingové společnosti odstraňovat veškerá data – včetně legálních, která neporušují autorská práva – ze serverů, které u nich využíval MegaUpload.

Zákazníci všech služeb MegaUpload ztratili přístup ke svým účtům 19. ledna, kdy americké úřady nařídily okamžité odpojení serveru od internetu a ukončení jeho provozu.

Žalobci minulý týden v pátek dopisem soudu oznámili, že vyšetřovatelé již nepotřebují přístup k datům uloženým na serverech MegaUpload provozovaných u společností Carpathia Hosting a Cogent Communications. Vyšetřovatelé oproti dřívějším zvyklostem servery obviněné společnosti nezabavili, místo toho se rozhodli pro selektivní zkopírování potřebných dat a další osudy hardwaru ani dat v něm uložených je v podstatě nezajímají. V jejich dopise je uvedeno: „Podle našich informací začnou hostingové společnosti odstraňovat obsah serverů pravděpodobně 2. února 2012.“

Pravděpodobně jediným způsobem, jak odstranění dat zabránit, je obrátit se přímo na dvě zmiňované hostingové společnosti nebo zprostředkovatele, který se s nimi může kontaktovat. To ale může být složité, protože federální vláda zmrazila veškerá aktiva společnosti MegaUpload. Společnost proto nemá k dispozici žádné peníze. Nemá z čeho hradit náklady na své servery a nemůže zřejmě ani zabránit odstranění dat z nich.

Právníci společnosti MegaUpload ale prohlašují, že jednají s federálními úřady, aby zabránili odstranění všech souborů jejich uživatelů. „Jsme mírně optimističtí, protože jak USA, tak MegaUpload, by měly mít společný zájem o ochranu zákazníků,“ oznámil poradce společnosti Ira Rothken.

Někteří z poškozených uživatelů již chystají žalobu na USA za zablokování přístupu ke svým datům, která žádné autorské zákony neporušovala. Nelze odhadnout, jak celá situace skončí, může se ale stát, že žádný z uživatelů MegaUpload už svá data nikdy neuvidí.


Doplnění: Právniku Rothkenovi se podařilo s poskytovateli hostingu domluvit odklad vymazání dat ze serverů o dva týdny.

Úvodní foto: © senticus - Fotolia.com


Komentáře