Vydá Velká Británie superhackera?

Už od roku 2002 probíhá spor mezi právníky ve Velké Británii a Spojených státech o vydání hackera Garyho McKinnona (41). Ten stojí za údajně největším hackerským útokem proti americké armádě v historii. Zatím posledním krok v jeho příběhu je odvolání k Nejvyššímu soudu Velké Británie proti rozhodnutí vydat jej do USA.Už od roku 2002 probíhá spor mezi právníky ve Velké Británii a Spojených státech o vydání hackera Garyho McKinnona (41). Ten stojí za údajně největším hackerským útokem proti americké armádě v historii. Zatím posledním krok v jeho příběhu je odvolání k Nejvyššímu soudu Velké Británie proti rozhodnutí vydat jej do USA.

Britský občan Gary McKinnon byl zadržen v listopadu 2002. Předtím úspěšně napadl nejméně 97 amerických vojenských systémů a serverů NASA. Svoje útoky prováděl mezi únorem 2001 a březnem 2002. Odhad vzniklých škod je americkou stranou vyčíslovaný na 700 000 USD, což na hackerské aktivity není nijak závratná vysoká částka.

Americká justice jej ale chce pohnat k soudu z jiných než finančních důvodů. Jednak je to skutečnost, aby si hackeři nemohli být pro příště jistí svou bezpečností. A jednak má obavu, kam všude a k jakým informacím se McKinnon skutečně dostal. On sám tvrdí, že si toho mnoho nepamatuje, protože při hackování byl vždy opilý a kouřil hašiš…

Další informace najdete na Security Worldu zde (stávající okno).


Komentáře