Výrobci PC před sebou mají těžké časy, tvrdí analytici

Ve druhém čtvrtletí 2008 rostl celosvětový trh s osobními počítači o „zdravých“ 15,3 %, ale špatná ekonomická situace podle analytické společnosti IDC může znamenat příchod těžkých časů pro výrobce počítačů po celém světě.Ve druhém čtvrtletí 2008 rostl celosvětový trh s osobními počítači o „zdravých“ 15,3 %, ale špatná ekonomická situace podle analytické společnosti IDC může znamenat příchod těžkých časů pro výrobce počítačů po celém světě.

Ekonomické problémy, které mají kořeny v USA, způsobily pokles poptávky ve vyspělých zemích, i když například v Asii přetrvával 15% růst a trhu také výrazně pomohla silná poptávka po přenosných počítačích.

Také společnost Gartner tvrdí ve svém posledním reportu, že ekonomická situace přinutí výrobce počítačů snižovat ceny, aby mohli i nadále zůstat konkurenceschopní. To je sice dobrá zpráva pro koncové uživatele, ale může také znamenat konec pro malé výrobce počítačů, pokud tento trend bude i nadále přetrvávat.

V této sféře průmyslu může dojít k výrazné vlně konsolidací, pokud silnější výrobci budou tlačit ceny dolů a využívat výhod svého postavení. Velcí výrobci totiž mohou snižovat své náklady uzavíráním výhodnějších smluv se svými dodavateli, ale tuto možnost malé firmy často nemají, dodává David Daoud z IDC.

Dodávky PC v USA vzrostly jen o 3,6 procenta v uplynulém čtvrtletí na 17 milionů kusů, přičemž IDC předpovídalo růst o 3,8 %. Lidé podle Daouda utrácí stále více za pohonné hmoty a jídlo a zbývá jim tak stále méně peněz na nákupy takového zboží, jako je elektronika a počítače.

V regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Asie) naopak došlo ve 2Q08 k růstu o 23,5 % a prodej notebooků po celém světě vzrostl o téměř neuvěřitelných 40 %!

Podle posledních údajů také dochází k zajímavému posunu na trhu s počítači, kdy se firma Apple probojovává na stále vyšší pozice a v USA se stala podle posledních údajů Gartneru již třetím největším prodejcem, hned po společnostech HP a Dell. Podle IDC je pak Apple na stejné pozici jako například Acer.
Nenechte si ujít:
Zájem o počítače Apple celosvětově vzrůstá

Polovina letos prodaných počítačů budou notebooky, předpovídá Intel

Co bude trendem u notebooků v následujících letech?

Vývoj IT trhu nevypadá příznivě, Forrester je stále pesimističtější

Z celosvětového hlediska společnost HP prodala 13,32 milionů počítačů, což jí zajistilo 18,9% podíl na trhu, což je meziroční nárůst o 16,8 %. Dell pak prodal 11,56 milionů PC, díky čemuž je jeho podíl 16,4 % a meziročně se jedná o zvýšení o 21,4 %. Acer zaznamenal výrazný meziroční růst o 63,5 % a dodal tak 6,97 milionů kusů počítačů. Na dalších místech se pak umístily firmy Lenovo a Toshiba.

Zdroj: IDC News Service


Komentáře