Výzkum: Kritický nedostatek IT expertů v ČR nahrazuje outsourcing

Chronický nedostatek zkušených IT odborníků na trhu práce se odráží v raketovém růstu poptávky po IT specialistech, které si lze „vypůjčit“ na různé projekty. Outsourcingem služeb jednotlivých specialistů či celých týmů se snaží firmy náklady související s náborem a vzděláváním specialistů.Chronický nedostatek zkušených IT odborníků na trhu práce se odráží v raketovém růstu poptávky po IT specialistech, které si lze „vypůjčit“ na různé projekty. Outsourcingem služeb jednotlivých specialistů či celých týmů se snaží firmy náklady související s náborem a vzděláváním specialistů.

České firmy postrádají IT odborníky s dlouhodobými zkušenostmi. Systémový integrátor S&T CZ tak meziročně zaznamenává 50% růst zájmu o outsourcing služeb konkrétních specialistů na krátkodobé a dlouhodobé projekty zákazníků. Firmy tak získávají potřebné know-how bez nutnosti IT odborníky přímo zaměstnat. Mezi zákazníky, kteří mají o tyto služby nejčastěji zájem, patří finanční instituce, průmyslové závody či firmy podnikající ve zdravotnictví.

„Největší poptávka je po službách zkušených programátorů a specialistů na bezpečnostní a systémová řešení. Nabízíme jednotlivce i celé týmy, takže zákazníci nemusí lidské zdroje zaměstnávat na plný úvazek,“ řekla Olga Svobodová, personální ředitelka společnosti S&T CZ.

„Na českém trhu chybí tisíce programátorů a vývojářů v IT. Firmy hledají specialisty do IT celoročně, přestože například v databázi životopisů na www.jobs.cz je zaregistrováno 3841 lidí, kteří chtějí pracovat v IT sféře. Tito lidé si ale v současné době velmi pečlivě vybírají svého budoucího zaměstnavatele a mnohdy mají vysoké požadavky, například platové, a proto hledají delší dobu,“ potvrdil zájem o zkušené odborníky Jaroslav Pechan ze společnosti LMC.

Firmy nejčastěji zvažují outsourcing IT odborníků pro kratší či střednědobé projekty. „Počáteční náklady na nábor zkušených specialistů mohou být pro mnohé firmy příliš velké. Proto se zejména u krátkodobých projektů mohou rozhodnout pro získání odborníka formou outsourcingu. U dlouhodobých projektů je již vhodné zvážit přijmutí odborníka na zaměstnanecký poměr,“ vysvětlil Jaroslav Pechan. „Málokterý specialista se navíc nechá zaměstnat na krátkou dobu s vidinou nejisté budoucností,“ dodala Olga Svobodová.

Zaplatit a hlavně motivovat odborníky je stále dražší. Specialisté nejvíce oceňují možnost profesního rozvoje, který zvyšuje jejich hodnotu na trhu práce. „V žebříčku firemních benefitů programátoři staví na první místo školení a certifikace. Plat je sice stále důležitý, ale IT odborníci hledí více na možnost podílet se na zajímavých projektech a na odborný růst,“ tvrdí Olga Svobodová.

Významnou roli při výběru zaměstnavatele hraje též firemní kultura. Zaměstnanci v IT hledají perspektivu, prostor pro samostatnou práci, ale ze všeho nejvíce dávají přednost firmám, v nichž panuje přátelská atmosféra. „Finanční ohodnocení a další benefity jsou v IT oblasti na trhu nastaveny tak, že jsou téměř srovnatelné. Proto si lidé v IT vybírají podle zajímavosti pracovního prostředí a firemní kultury. Chtějí se cítit neformálně a v pohodě, bez příliš velkého stresu a konkurenčního tlaku. Chtějí pracovat v přátelských kreativních týmech,“ dodává Jaroslav Pechan.

Právě rozšíření jazykových dovedností se také může stát efektivním prostředkem ke zvýšení mzdy, podobně jako vhodná certifikace či přestěhování se do Prahy, případně Brna, jako nutného kroku pro další profesní rozvoj.

V uvedeném průzkumu RHI, který probíhal od 10. září do 30. listopadu 2007, bylo osloveno více než 1 000 respondentů hlavně z oblasti Prahy a okolí. Právě v této lokalitě lze sledovat i největší nedostatek odborníků, který působí tlak na výši mezd.
Nenechte si ujít:
USA nabízí ve srovnání s ČR až pětinásobné platy

Mají IT odborníci opravdu pohádkové platy?

Hardware a telekomunikace táhnou růst českých firem

Outsourcing – nástrahy na ceste k úspechu

Vývoj IT trhu nevypadá příznivě, Forrester je stále pesimističtější

Renomované IT společnosti navíc dokážou lépe využít potenciál odborníků. „Mezi typické chyby některých netechnologických firem totiž patří, že drahé specialisty neefektivně zaměstnávají rutinními úkoly, které je možné zvládnout levněji,“ uzavřel Vojtěch Dvořák, manažer divize IT služeb společnosti S&T CZ. Odborníci pak nemají čas věnovat se důležitějším úkolům a projekty se zpožďují. Navíc rutinní práce může zejména senior specialisty demotivovat.


Komentáře