Wikipedie opět žádá o příspěvky na svůj provoz

Otevřená encyklopedie Wikipedie začala intenzivně propagovat žádost o příspěvky na podporu pro svůj provoz v příštím roce. Zatím chybí dát dohromady zhruba 4,9 milionu dolarů.


Konkrétně by Wikipedie na svůj provoz v příštím roce měla spotřebovat 7,5 milionu dolarů (v letošním roce to bylo 6 milionů), přičemž v současnosti je vybráno jen 2,9 milionů. Wikipedie proto hledá další přispěvovatele a její situace bude letos pravděpodobně obtížnější v tom, že díky pomalému se zotavování světové ekonomiky z recese si řada jednotlivců i organizací více hlídá svoje výdaje a také, že je potřeba nasbírat částku o 1,5 milionu dolarů vyšší, než tomu bylo při minulé sbírce.

Wikipedie sbírku provází mottem „Wikipedie je zde pro vás, když ji potřebujete – teď potřebuje ona vás“ a k výzvě se připojil i její zakladatel Jimmy Wales, který právě v loňském roce odstartoval největší vlnu příspěvků. Vzhledem k tomu, že dary jsou hlavním zdrojem příjmu této internetové encyklopedie a díky rostoucímu množství obsahu se zvyšují i nároky na IT infrastrukturu, která za Wikipedií stojí, je provoz encyklopedie na těchto darech životně závislý.

Wikipedie také podle dostupných informací ztrácí dobrovolné autory, což se vysvětluje jak přísnějšími pravidly pro vkládání příspěvků, tak i stavu blížícímu se dokončenosti u anglické varianty této encyklopedie. Nicméně v národních mutacích Wikipedii ještě chybí podstatná řada hesel a česká verze je i přes aktivnost svojí komunity příkladem toho, že je zde ještě hodně co dodělávat, neboť ke včerejšímu dni obsahovala přesně 143 492 článků. U anglické verze je to ovšem 3 121 332 zpracovaných hesel. Více o úbytku počtu dobrovolníků najdete v článku Wikipedie musí čelit úbytku autorů na našem sesterském PC Worldu.

Příspěvek lze poslat z této webové stránky a minimální výše daru byla stejně jako v loňském roce stanovena na 20 Kč. Sponzoři mají možnost zaplatit pomocí kreditní karty či služby PayPal, ovšem k dispozici jsou i další formy méně standardních typů plateb.

Bližší informace o neziskových aktivitách, výroční zprávu a odpovědi na otázky týkající se Wikipedie najdete zde.Komentáře