Windows 10 už běží na 350 milionech zařízení

Uživatelský podíl Windows 10 dál roste, v průběhu léta ale tempo nejspíš zpomalí.

Windows 10 už běží na 350 milionech zařízení


Microsoft oznámil, že jeho nejnovější operační systém už běží na 350 milionech zařízení. Během uplynulých dvou měsíců se tak počet jeho uživatelů zvýšil o 16,7 %, v přepočtu o zhruba 50 milionů lidí.

„Rádi bychom poděkovali každému, kdo si Windows 10 nainstaloval,“ napsal marketingový šéf Microsoftu Yusuf Mehdi ve zprávě, v níž nový milník zveřejnil.

Čísla Microsoftu potvrzuje rovněž irská analytická společnost StatCounter, jejíž odhad nárůstu je pouze o desetinu procenta vyšší, přičemž uživatelský share Desítek je už podle jejích statistik na 22,2 %. Na druhou stranu, Microsoft i StatCounter měří poněkud odlišná data. Zatímco 350 milionů zařízení vypočtených Microsoftem zahrnuje kromě osobních počítačů také herní konzole Xbox One, tablety a něco málo chytrých telefonů, StatCounter pracují pouze s osobními počítači.

A způsob měření je taky rozdílný. Microsoftu stačí, aby bylo zařízení s Windows 10 použito alespoň jednou do měsíce, kdežto StatCounter operuje s daty z navštívených webových stránek. Pro názornost: jestliže počítač s Windows 10 byl uživatelem zapnut třikrát do měsíce, aby s ním dotyčný navštívil 25 různých webových stránek, StatCounter do svých záznamů tuto aktivitu započítá jako hodnotu 25, kdežto Microsoft jen jako 1.

Připomeňme, že Microsoft si loni stanovil cíl mít Windows 10 na miliardě zařízení v půli roku 2018, což představuje průměrný roční nárůst 333 milionů uživatelů. Aktuální čísla ukazují, že tento průběžný cíl se společnosti zatím daří překonávat.

S koncem nabídky bezplatného upgradu, která vyprší 29. července, se však očekává, že se tempo růstu výrazně zpomalí. Alespoň do chvíle, než si Windows 10 začnou hromadně osvojovat také velké společnosti. Což se, podle některých odhadů, ale nestane dřív než právě v roce 2018. 

Úvodní foto: Radan Dolejš, IDG Czech Republic


Komentáře